Mówcy / Eksperci
Roman Polko

Język wystąpień:

WYBRANE TEMATY / OBSZARY WYSTĄPIEŃ
- Lider, czyli kto? Jak kształtować w sobie cechy przywódcze?
- Zespół i lider - kiedy razem, a kiedy osobno?
- Jak budować kulturę organizacyjną zespołu i nauczyć ludzi współdziałania?
- Sukces zespołu czy sukces osobisty? Odpowiedzialność decyzyjna i zadaniowa – poziomy odpowiedzialności i jej podział.
- Po co planować, skoro żaden plan nie przetrwa konfrontacji z rzeczywistością?
- Globalna sieć terrorystyczna – o bezpieczeństwie organizacji i zapobieganiu sytuacjom kryzysowych
TERAZ EKSKLUZYWNIE W FORMULE ONLINE!
NOWY TEMAT:
Zarządzanie w sytuacji kryzysowej: jak przejąć kontrolę nad sytuacją i znaleźć szanse, tam gdzie inni widzą tylko zagrożenia, jak kryzys weryfikuje liderów i zespoły?
Dwukrotny dowódca elitarnej jednostki GROM. Najmłodszy dwugwiazdkowy generał w Wojsku Polskim.
Doradzał Prezydentowi Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawach zwalczania terroryzmu i bezpieczeństwa. Był również zastępcą Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Doświadczenia z dowodzenia i zarządzania elitarną jednostką „GROM” zawarł w obronionej w 2008 roku rozprawie doktorskiej.
Przywództwo szlifował w 1. batalionie szturmowym w Dziwnowie, gdzie dowodził kolejno: grupą, plutonem i kompanią specjalną. Następnie kierował 6. Batalionem Desantowo-Szturmowym w Niepołomicach i 18. Batalionem Desantowo-Szturmowym z Bielska-Białej. Oprócz Wyższej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i Akademii Obrony Narodowej ukończył także specjalistyczne kursy w USA: „Rangersów”, powietrzno-desantowy (Airborne) i naprowadzania śmigłowców (Pathfinder), International Senior Defense Management Course w Monterey, Studium Obronności Państwa i Podyplomowe Studia Strategiczno-Obronne.
Radził sobie zarówno z żołnierzami służby zasadniczej jak i komandosami elitarnego GROM-u. Sprawdzał się na misjach w byłej Jugosławii i Kosowie, w Iraku brał udział w działaniach wojennych, które doprowadziły do upadku reżimu Saddama Husajna. W czasie jego dowództwa GROM brał udział w misji stabilizacyjnej Kosowie/Macedonii, Afganistanie, w II wojnie w Zatoce Perskiej oraz w Iraku. Od wielu lat uczestniczy w maratonach biegowych. Jest instruktorem narciarskim i spadochronowym (klasa mistrzowska). W 2006 roku wraz z grupą żołnierzy GROM skoczył z wysokości 9375 metrów. Nikt wcześniej w Polsce nie dokonał takiego wyczynu.
Na podstawie własnych wieloletnich unikalnych doświadczeń pokazuje, jak być skutecznym przywódcą w ekstremalnych/kryzysowych sytuacjach. Przełamuje wojskowe stereotypy o wyższości użycia siły nad innymi metodami perswazji ucząc, jak pozytywnie motywować nawet najbardziej zniechęconych podwładnych. Pokazuje jak budować zespół i kierować tworzącymi go ludźmi, w jaki sposób wytyczać cele i podejmować strategiczne decyzje. Perspektywa, z jakiej prezentuje swoje doświadczenia w odnoszeniu sukcesu pozwala odbiorcom spojrzeć świeżym okiem na organizację, w której funkcjonują i skutecznie poprowadzić ją do zwycięstwa.
ZAUFALI MU: szefowie korporacji i małych firm, odnoszących sukcesy, ale też stojących w obliczu kryzysu, menadżerowie średniego I wyższego szczebla zarządzania, liderzy lokalnych społeczności przejmujący władze w administracji i młodzi-ambitni szukający swojej szansy w startupach.
PUBLIKACJE: „Szefologika, czyli logika szefowania”, „Rozgromić konkurencję” (dwa wydania), we wrześniu 2018 r. ukazała się książka „Bezpiecznie już było. Jak żyć w świecie sieci terrorystów i ciągłej niepewności” czyli rzecz o współczesnych wyzwaniach bezpieczeństwa.
OSIĄGNIĘCIA : budowane od podstaw i kierowane przez Gen. Romana Polko zespoły uzyskały najwyższe wyróżnienia za zrealizowane misje awansując do światowej elity.
Pełna lista tematów wystąpień:
LEADERSHIP
- Lider, czyli kto? Jak kształtować w sobie cechy przywódcze i co to znaczy być liderem?
- „Szefologika, czyli logika szefowania” – o konieczności zaznaczania swojego przywództwa, o sięganiu po władzę zamiast czekania, aż przyjdzie sama, o podejmowaniu nadzwyczajnych działań w sytuacji kryzysowej
- Dlaczego z dwóch żołnierzy zawsze jeden jest dowódcą?
- Zespół i lider – kiedy razem, a kiedy osobno?
- Motywować i nie demotywować – co powoduje, że Twoim ludziom chce się chcieć?
- Zanim przyjdą wątpliwości czyli o zaletach szybkiego podejmowania decyzji
- Czy lider w kryzysie może sobie pozwolić na przeżywanie emocji?
- Kształtowanie kultury organizacji uczącej się i ducha zespołu („esprit de corps”)
- Jagiełło na wzgórzu czy von Jungingen wśród rycerzy – kto lepiej sprawdza się w bitwie o wszystko?
- Dlaczego można kapitanowi wybaczyć pomyłkę w kierowaniu okrętem, ale już nie ucieczkę z tonącego statku?
ZESPÓŁ
- Jak RozGROMić konkurencję wg Gen. Romana Polko – skuteczne motywowanie zespołu i wyznaczanie zamierzonych celów, zarządzanie realizacją zadań przez zespół, kształtowanie determinacji, wywieranie wpływu, budowanie zespołowego i osobistego przywództwa, podejmowanie ryzyka i osiąganie sukcesu.
- Jak budować kulturę organizacyjną zespołu i nauczyć ludzi współdziałania?
- Co zrobić gdy zespół nie ma wyników (dyscyplinowanie)?
- Zdeterminowany jak terrorysta – jak działać z pasją?
- Sukces zespołu czy sukces osobisty? Odpowiedzialność decyzyjna i zadaniowa – poziomy odpowiedzialności i jej podział.
- Nigdy nie zostawię towarzysza w potrzebie czyli o odpowiedzialności za zespół i zadanie.
- Marka zespołu – wartości PR czy spoiwo?
PLAN/ STRATEGIA
- Po co planować, skoro żaden plan nie przetrwa konfrontacji z rzeczywistością, i co zrobić by taktyczne zwycięstwa prowadziły do osiągnięcia celu strategicznego?
- Nigdy nie zakładam, że coś jest niemożliwe tylko dlatego, że nie mieści się to w mojej głowie – czyli dlaczego wojsko ćwiczy na serio obronę przed atakiem z Kosmosu?
- Kryteria zwycięstwa czyli skuteczność – dlaczego lepiej pokonać smoka przy pomocy sztucznego barana niż samemu zginąć w pięknej zbroi i na białym koniu
- Komu szczęście sprzyja czyli o powodzeniu profesjonalisty.
- Zła porażka czyli o tym dlaczego „uczymy się na błędach”, a jak do nich dochodzi, to zamiast wyciąganiem wniosków zajmujemy się ukrywaniem niedociągnięć
- Globalna sieć terrorystyczna – o bezpieczeństwie organizacji i zapobieganiu sytuacjom kryzysowych.