Slide Michał Kanarkiewicz Strategie szachowe Mistrzów
w biznesie Powerspeech
+ symultana szachowa
ARTUR B. CHMIELEWSKI naukowiec, konstruktor sond kosmicznych,
syn Papcio Chmiela
Opowie o:
Jak funkcjonuje NASA? Realizacja trudnych projektów
Technologia teraz i w przyszłości
Jak budować zespoły bardziej efektywne?
Bazy na Księżycu i Marsie
Tylko u nas!
Video MP4 Zobacz szczegóły volume_off Włącz dźwięk Video YT

Mówcy / Eksperci

Bogdan Fabiański

Język wystąpień:

Polski

Polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy i telewizyjny.

Prezenter dyskotekowy i koncertowy w Polsce, USA, Kanadzie. Kiedyś (lata 70. i 80.) DJ w klubach: Alfa, Stodoła, Hybrydy, Park, Orfeusz, Cyganeria, Olszynka, Nimfa, Stolica, Underground w Warszawie, oraz w wielu innych klubach w Polsce. Od 1990 roku także za granicą: Miami, Chicago, Detroit, Honolulu, Nowym Jorku i Filadelfii, London, Toronto, Vancouver oraz w Berlinie, Zurichu, Barcelonie i Londynie.

W latach 70-tych spiker/lektor/dziennikarz Polskiego Radia, w programie I, II i III Polskiego Radia. Od 12. października 1980 do autor Listy Przebojów Rozgłośni Harcerskiej, jedynej wówczas w Polsce listy przebojów, która wylansowała pierwsze zespoły spod znaku muzyki nowej generacji: Cytrus, Perfect, Lombard, Maanam, ZSN Mech oraz pierwsze utwory fali new romantic: Spandau Ballet, Human League, Visage, Gary Numan, Duran Duran, Classic Nouveau, Orchestral Manoeuvres In The Dark i wielu innych. Audycja przerwana wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 roku.

W 1981 roku, od sierpnia do stanu wojennego, wspólnie z Markiem Niedźwieckim współtworzył i prowadził nadawaną w Programie I Polskiego Radia, Listę Przebojów Studia Gama.

Od 2. kwietnia 1982 roku autor Radiowej Listy Przebojów, nadawanej w Programie I Polskiego Radia oraz Telewizyjnej Listy Przebojów redagowanej wspólnie z Mironem Zajfertem, w której dzięki znalezionej taśmie w fonotece Polskiego Radia z nagraniem „Ten Wasz Świat” do którego nakręcono teledysk, zadebiutował Oddział Zamknięty.

Od 2. kwietnia 1982 autor listy przebojów do tańca, układanej przez profesjonalnych prezenterów dyskotek. Lista na początku nosiła nazwę „Prezenterzy Dyskotekowi Typują”, później „Top-20 Przeboje do tańca”, „Top-30 Dance Chart” a obecnie „Top-40 Dance Club Chart”.

W drugiej połowie lat 80. XX w. autor popularnych audycji nadawanych w Programie I i Programie II

  • Muzyka Nocą (od godz. 00.05 do 3.00)
  • Słuchajmy razem (od godz. 22:00 – początkowo w piątki, potem w środy) nadając głównie muzykę Euro discoi Italo disco oraz electro, new wave  i new romantic;
  • Piosenki na życzenie pr. II – w wybrane niedziele, na przemian z innymi prezenterami (od godz. 15:35 do 17:00).

Program II był wtedy jednym z dwóch stereofonicznych w całej Polsce programów (drugim był program: Polskie Radio Program III). W audycjach Bogdana Fabiańskiego od zawsze można było posłuchać najnowszych nagrań, prezentowanych w całości i niedostępnych wówczas w innych programach w radiu i TV. W tym okresie w Polce, płyty i nowe nagrania nie były dostępne. Fakt ten z pewnością wpłynął na ogromną popularność audycji Bogdana Fabiańskiego wśród młodzieży tamtego okresu.

W roku 1990 po zmianie strukturalnej Polskiego Radia, podzieleniem Programu IV na pasma regionalne i zawiązaniem się spółek Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia, z Warszawskiej Rozgłośni Regionalnej powstało Radio Dla Ciebie, której jednym z jej twórców wspólnie ze Stefanem Zajączkowskim był Bogdan Fabiański.

W Radiu Dla Ciebie zawsze w poniedziałki od godz. 19.00 nadawana była lista Top-30 Dance Chart, a w piątki od godz. 19.00. „Wieczór i Noc DJ-ów”. Od 1 sierpnia 2013 do czerwca 2017 Bogdan Fabiański pracował w Radiu Zet Gold, gdzie prowadził m.innymi takie audycje jak: Moje i Twoje Przeboje, Piątki na piątki czy Gorączka sobotniej nocy. Od czerwca 2017 ponownie w RDC, gdzie tworzy audycję muzyczną „Bez limitu”.

Od 1994 roku współpracuje z „Wietrznym Radiem” (obecnie Polski FM) w Chicago, a wcześniej pisał do Polish Daily News Chicago (rubryka „Muzykorama”) o muzycznych wydarzeniach w Polsce.

Ma na koncie ok 10 tysięcy wywiadów z artystami polskimi i zagranicznymi. Wydał ok. 30 składanek z przebojami z lat 1955 – 2005 (BMG/MAGIC/UMG).

W  2004 roku  otrzymał Pioneer Pro DJ International Certificate (najwyższego stopnia). W 2002 nominowany jako dziennikarz do WHO’S WHO Historical Society  w USA.  W latach 2000 otrzymał nagrodę „Złoty Polonus” przyznawaną za szerzenie polskiej kultury  w Stanach Zjednoczonych, przyznawaną przez Radio Polski FM w Chicago. Członek Clubu DMC International DJ NY. Nagrodzony  w 2013 roku Honorową Srebrną Odznaką „EXCLUSIVE DJ”, nadawaną przez Kapitułę PSPM DJ UNION i złotą legitymacją przez DJ Promotion.

W 2022 roku nakładem Prestige Business Group, na rynku ukaże się książka, która będzie podsumowaniem 40 lat działalności radiowej, klubowej i telewizyjnej Bogdana Fabiańskiego. W książce znaleźć będzie można wszystkie, ponad 2000 notowań listy Top-40 Dance Chart.

Wybrane audycje Bogdana Fabiańskiego:

– Lista Przebojów Rozgłośni Harcerskiej
– Lista Przebojów Studia Gama
– Studio Gama
– Muzyka nocą
– Radiowa Lista Przebojów Programu I PR
– Telewizyjna Lista Przebojów
– Magazyn Muzyczny „Flesz” TVP 1
– MIM (Magazyn Informacji Muzycznych) TVP 3
– Studio stereo zaprasza
– Piosenki na życzenie
– Słuchajmy razem
– Wieczór płytowy
– Muzyka na 33 i 45 obrotów
– Top 30 Dance Chart
– Wieczór i Noc DJ-ów
– Gorączka Sobotniej Nocy w Radiu Zet Gold (2013-2017)
– Moje i Twoje Przeboje w Radiu Zet Gold (2013-2015)
– Zawsze Letnie Przeboje w Radiu Zet Gold (wakacje 2014)
– Zet Gold Party (2016)
– Historia Clipów (TVP 4)
– Bez limitu (od czerwca 2017)
– 90 na godzina (PR Poznań) (od czerwca 2017)
– Piosenka łączy pokolenia  (PR Katowice) od 2017







Najczęściej wyszukiwani

786952 odsłon
722097 odsłon
691701 odsłon
690630 odsłon
686209 odsłon

DZIĘKUJEMY ZA ZAUFANIE