Bartosz Ostałowski

Jedyny na świecie profesjonalny kierowca sportowy, który samochód prowadzi stopą. To sportowiec nietuzinkowy, który dla wielu jest żywą legendą. W wieku 20 lat stracił obie ręce w wyniku wypadku komunikacyjnego. Wydawało się, że jego marzenie o karierze w motorsporcie zostało przekreślone. Nie poddał się. Postanowił zawalczyć o swoje życie i niezależność. Dzięki ciężkiej pracy i codziennym treningom wrócił za kierownicę, zdobył międzynarodową licencję wyścigową FIA i dziś z sukcesami, rywalizuje z pełnosprawnymi kierowcami na równych zasadach w zawodach driftingowych w Polsce i w Europie. W sezonie 2019 Bartosz wywalczył tytuł Driftingowego Wicemistrza Polski.

Jest przykładem tego, że determinacja jest kluczem do sukcesu. Jego ogromny talent doceniają ludzie na całym świecie. Jako pierwszy Polak w historii, wystąpił w najpopularniejszym programie motoryzacyjnym na świecie „The Grand Tour” prowadzonym przez legendarną trójkę z „Top Gear”. W zorganizowanym drift battle pokonał Richarda Hammonda. Przyjął także wyzwanie kierowcy F1 – Nico Hülkenberga i driftował pomiędzy bolidami Formuły 1 o wartości milionów euro.

Bartosz Ostałowski niejednokrotnie udowodnił, że nie boi się żadnych wyzwań. W 2022 roku postawił przed sobą kolejny challenge – ustanowienie światowego Rekordu Guinnessa w najszybszym drifcie w samochodzie prowadzonym stopą.

Ponadto Bartosz jest artystą i członkiem Wydawnictwa AMUN oraz Związku VDMFK, które zrzesza osoby malujące stopami i ustami na całym świecie. Jego wystawy można oglądać w Polsce i za granicą. Prowadził autorski program „Pasja na Krawędzi” dostępny w discovery+ na player.pl, w którym testował wyjątkowe, ekskluzywne samochody i rozmawiał z inspirującymi osobami ze świata sportu i biznesu o ich pasjach.

Wybrane tematy wystąpień:

Nie możesz czy nie wierzysz, że możesz?

Wiara w spełnienie marzeń napędza w działaniu. Niejednokrotnie zdarza się tak, że aby osiągnąć cel, wystarczy uwierzyć, że jest się w stanie to zrealizować. Kiedy jako młody chłopak Bartosz Ostałowski stracił obie ręce, wiele osób radziło mu wybranie innej drogi życiowej i porzucenie marzeń o motoryzacji. Jednak dzięki wierze we własne możliwości i ogromnej determinacji, pokonał swoje słabości i osiągnął to, co dla wielu osób wydawało się niemożliwe – został jedynym na świecie profesjonalnym kierowcą sportowym, który… prowadzi stopą.

Biorę zmiany we własne stopy

Życie ambitnego 19-latka, który marzył o karierze kierowcy sportowego, zmienił niespodziewanie jeden “zwykły” dzień. Feralny wypadek, którego doświadczył Bartosz Ostałowski, wywrócił jego świat o 180 stopni. Gdy wybudził się w szpitalnej sali po amputacji obu rąk, w jego głowie pojawiła się czarna dziura i wiele pytań: “jak dalej żyć?”, “w jaki sposób zjeść samodzielnie śniadanie?”, “co z moimi marzeniami?”. Zmiana, która nastąpiła w jego życiu, sprowokowała go do szukania nowych rozwiązań. Zmienienie sposobu myślenia i odrzucenie szablonowych metod, wyprowadziła go na nowe, nieznane wody. Każda zmiana, a nawet strata, tworzy przestrzeń na nowe rozwiązania, które mogą nas pozytywnie zaskoczyć.

Szczęście na wyciągnięcie ręki… albo stopy

Wydawało się, że wypadek i utrata rąk, na zawsze przekreśliło marzenia Bartosza o zostaniu profesjonalnym kierowcą sportowym. Gdy wracał do siebie po traumatycznym wydarzeniu, czuł, że już nigdy nie będzie szczęśliwy. Pomimo przeszkód postanowił, że skupi się na swoich pasjach i poszukiwaniu sposobów, aby nadal robić to, co kocha. Systematyczna praca i koncentracja na celu sprawiły, że nie tylko odnalazł wewnętrzne szczęście i spełnił swoje marzenia, ale doszedł do miejsca, o którym nawet nie śnił. Jego historia udowadnia, że szczęście każdego jest na wyciągnięcie ręki… albo stopy.

Konsultant strategiczny, mówca inspiracyjny, wykładowca MBA, szachista.

Uczy myślenia strategicznego poprzez grę w szachy. Dzięki jego metodologii zespoły zaczynają myśleć skuteczniej i z szerszą perspektywą. Wykorzystuje strategie szachowych mistrzów do pokazywania sposobu, w jaki firma może urosnąć.

Regularnie występuje na największych scenach wydarzeń biznesowych oraz związanych z rozwojem osobistym i zawodowym. Wystąpił z Nickiem Vujicicem przed publicznością liczącą 5000 osób.

Autor 7 książek, w tym bestsellera Strategie Szachowych Mistrzów w biznesie. Uczy myślenia strategicznego, budowania strategii i podejmowania decyzji poprzez grę w szachy. Prowadzi autorski program Królewska Gra na Kanale Sportowym. W 2020 roku zremisował w partii szachów z dwunastym szachowym mistrzem świata Anatolijem Karpowem.

Pracował dla takich marek jak m.in: Coca-Cola, PZU, KGHM, ING Bank Śląski, Volvo, EY, PwC, Siemens, L’oreal, Heineken, UBS, Alior Bank, Bank Pekao, Bank Millennium, mBank, Santander Bank, Warta, Luxmed i  Lufthansa.

Opinie klientów:

Szczerze rekomenduję usługi Pana Michała Kanarkiewicza, który poprowadził dla nas warsztat strategicznego myślenia z praktycznym wykorzystaniem elementów gry w szachy. W inspirujący sposób przekazał przełożenie reguł gry w szachy na skuteczność w biznesie. Imponująca wiedza merytoryczna była źródłem inspiracji dla uczestników. Polecam Pana Kanarkiewicza każdej firmie, która chciałaby zdobyć przewagę konkurencyjną poprzez doskonalenie swojej kadry managerskiej.
Marta Wojtera – Wiceprezes Centrum Usług Wspólnych HR Services, Volvo Group

Pan Michał jest osobą cierpliwą, spokojną i merytoryczną. Sposób prowadzenia zajęć był niekonwencjonalny, a jego podejście do tematu szachowego jest nieprzeciętne i interesujące. Nie tylko dla osób związanych z tematyką szachową, ale również dla laików w powyższym temacie.
Jan KASPRZYCKI – ROSIKOŃ – EY Crowdsourcing Sp. z o.o.

Niezwykle interesujące spojrzenie na kluczowy temat, zarówno dla życia zawodowego, jak i osobistego, jakim jest strategia i zarządzanie strategiczne. Teoria, przykłady oraz interaktywność powodują, że z pewnością każdy wyniesie coś dla siebie. Zdecydowanie polecam spotkanie z Michałem. Efektem ubocznym może być powrót do szachów, więc ostrzegam.
Michał Zwyrtek – Director at PwC Poland

Dodatkowo proponujemy:

Symultana szachowa: świetne uzupełnienie i dopełnienie Power Speecha! Niezwykłe doświadczenie dla Twoich współpracowników, czyli symultana szachowa (seans gry jednoczesnej).

Zazwyczaj Michał gra na 10 szachownicach jednocześnie, a w rozgrywce biorą udział nie tylko gracze, ale też kibice, którzy podpowiadają koleżankom i kolegom, jaki ruch mają wykonać. Interakcja grupowa pozwala na zaangażowanie WSZYSTKICH osób grających, jak i obserwujących w danym momencie partie szachowe. Próba pokonania Michała jako prowadzącego symultanę zmusza uczestników do wspólnego myślenia i działania. Miejsca w symultanie są często np. nagrodą dla najlepszych pracowników, wyróżnieniem Członków Zarządu klienta albo po prostu interaktywną atrakcją po zakończeniu głównej części wystąpienia.

Proponowane opcje:

  • Power Speech (do 90 minut z Q&A
  • Pakiet: Power Speech + gra z Michałem (tzw. stolik szachowy) do 60 minut
  • Pakiet: Power Speech + warszaty dla początkujących, 90 minut
  • Pakiet: Power Speech + mini-turniej dla zaawansowanych, 120 minut
  • Pakiet: Power Speech + symultana na max 10 szachownicach jednocześnie + transmisja online, 60 minut

Najlepsza i najpopularniejsza współczesna pisarka, która zmieniła oblicze  literatury  obyczajowej w Polsce.  Otworzyła niejedne drzwi, uchyliła okna, pokazała drogę,  jak żyć, jak pisać, jak kochać… Nieustannie inspiruje i zaskakuje. Od ponad dwóch dekad rozkochuje w sobie kolejne rzesze czytelników. Jej książki sprzedały się w nakładzie kilku milionów egzemplarzy, a każda z nich zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów.
Opublikowała dziewięć powieści, cztery tomy opowiadań, dwa tomy rozmów z psychoterapeutą Andrzejem Wiśniewskim oraz jedyny w swoim rodzaju dialog z córką Dorotą Szelągowską, a także bardzo osobistą opowieść Zielone drzwi.
Za swoją twórczość zdobyła wiele wyróżnień: czterokrotnie „AS” EMPiK-u (lata 2001–2006 r.) – dla najlepiej sprzedającej się książki roku, dwukrotnie „Bestseller Empiku”(lata 2010 i 2012)  oraz nagrodę wydawniczą „IKAR” (2001). Otrzymała też nagrodę w konkursie dramaturgicznym Tespis 2000 za utwory dramatyczne Pozwól mi odejść i Kot mi schudł. Słuchowisko radiowe Kot mi schudł zostało także nagrodzone podczas festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. W 2004 ukazała się ekranizacja „Nigdy w życiu!” z Danutą Stenką w roli głównej. Z wielomilionową widownią ciągle utrzymuje się w czołówce najbardziej kasowych filmów w historii polskiej kinematografii. 

 

Katarzyna Grochola urodziła się w lipcu 1957 roku w Krotoszynie. Mówi o sobie, że jest córką polonistki i uczciwego, a więc biednego, prawnika. Pieniędzy brakowało na telewizor i wymarzone przez dzieci dżinsy, ale na książki – nigdy. W rezultacie rodzina podczas częstych przeprowadzek taszczyła ze sobą ciągle rozrastającą się bibliotekę. Przeprowadzkom Katarzyna Grochola zawdzięcza przyjaciół w całym kraju, bibliotece – niespokojnego ducha: jako siedemnastolatka uciekła z domu (na trzy dni), aby spotkać się z ukochanym z innego miasta.
Na obecną postawę życiową autorki wpłynęła dramatyczna walka z chorobą nowotworową, uwieńczona zwycięstwem. Zwykle mówi się o rozsypującym się w kryzysowej sytuacji życiu. U mnie było odwrotnie – wspomina Katarzyna Grochola – choroba pomogła poskładać to, co wcześniej było rozsypane. Wtedy byłam świeżo po rozwodzie, samotnie wychowywałam dziecko, pracując jako korektorka w Krajowej Agencji Wydawniczej. Czułam się odrzucona przez świat i ludzi, bardzo nieszczęśliwa. Nic dziwnego, że choroba dopadła mnie w tym właśnie momencie. Zachorowałam ciężko, śmiertelnie i beznadziejnie. Lekarze postawili na mnie krzyżyk. Na szczęście Pan Bóg tego nie zrobił i wreszcie znalazł się jeden człowiek, który wywalczył dla mnie operację – doktór Jacek Lisawa. Zdaniem lekarzy byłam w takim stanie, że ten zabieg miał działać już tylko na zasadzie placebo. Udało się.

Jest szczęśliwą mamą Doroty Szelągowskiej oraz babcią Antosia (pierwowzór Mateuszka z Kryształowego Anioła). 

 

Pełen niespożytej energii, charyzmatyczny i inspirujący mówca motywacyjny. Niestrudzony orędownik wartościowych idei: networkingu, minglingu, zarządzania talentami i karierą. Pełnił funkcje m.in. Prezesa jobpilot Polska, HR Sector Sales Manager – SAP Polska, Managing Director – Neumann Management Institute, Dyrektora Polskiej Międzynarodowej Szkoły Zarządzania. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, certyfikowany konsultant OD (OD Institute Ohio), certyfikowany coach ICC (International Coaching Community). Jeden z pomysłodawców corocznego „Festiwalu Inspiracji” – platformy wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu prowadzenia profesjonalnej komunikacji biznesowej. 

Redaktorka, wice prezeska Polskiego Instytut Mindfulness, oraz coach lidershipowy. Jako twórca koncepcji medialnych Zuza stawia projekty, zarządza zespołami i rozwija marki w druku, internecie i telewizji. Program redukcji stresu metodą mindfulness (MBSR) prowadzi dla grup otwartych oraz dla liderów biznesu.

Za stworzenie GAGI – magazynu dla rodziców – otrzymała tytuł Redaktor Naczelnej Roku. Była jedną z dwóch kobiet redaktorek naczelnych tygodnika Przekrój. Ostatnim projektem medialnym Zuzanny był anglojęzyczny portal newsowy tworzony przez redaktorki z gazet z całej Europy.NewsMavens.com był współfinansowany przez Google DNI Fund, Gazetę Wyborczą i Komisję Europejską.

Zuzanna podejmuje się wyzwań zawodowych, które oscylują wokół jej przekonań społecznych. Przykłada rękę do budowania świadomości na temat kobiet w rolach przywódczych, mindfulness i redukcji stresu oraz rozwoju osobistego redaktorów i managerów. Aktualnie, Zuzanna występuje w roli coacha dla kobiet w branży medialnej, oraz jako trenerka mindfulness i przywództwa w środowisku biznesowym.

Szkolenia specjalistyczne:

– Absolwentka programu Business Coaching Diploma (Price Waterhouse Coopers)
– Członek News Impact Network (European Center for Journalism)
– Absolwentka Leadership Academy Poland 2016 (Center For Leadership)
– Certyfikat Nauczyciela Mindfulness Based Stress Reduction (European Institute for Mindfulness-Based Approaches )
– Absolwentka kursu Search Insider yourself (Search Insider Yourself Leadership Institute)
– Przeszkolona w negocjacjach i zarządzaniu sprzedażą (Mercury International)
– Przeszkolona w social-media marketing (Attention PR and Social Media Marketing Agency).

Rozszerzone propozycje tematów/ wykładów:

Poznaj mindfulness, opanuj stress

  •   Skąd sie wziął świecki nurt mindfulness (storytelling)
  •   Jak wygląda formalna i nieformalna praktyka mindfulness (ćwiczenia)
  •   Jakie przynosi korzyści krótko i długoterminowe (nauka)

Przywództwo (adaptive leadership + clarity and focus training)

  • Historia rozwoju pojęcia leadershipu. Współczesne wyzwania i podejście adaptacyjne. (teoria)
  • Kluczowe kompetencje: uważność, słuchanie, prowadzenie pytaniami, znoszenie dyskomfortu, klarowność umysłu, świadomość celu nadrzędnego, ie purpose (teoria i praktyka)
  • Praca nad artykulacją/poszukiwaniem swojego purpose (ćwiczenia)

Zrozumienie i zarządzanie błędami poznawczymi (cognitive bias)

  •  Mechanika i funkcjonowanie błędów poznawczych (nauka)
  •  Teoria informacji i pojemność pamięci krótkotrwałej (storytelling)
  • Praca z uważności w celu poszerzania pola widzenia i odkrywanie własnych ślepych punktów (ćwiczenia)

Wypalenie zawodowe – zrozumienie i zapobieganie

  •  Przegląd insightów Krystyny Masloch, twórzczyni Maslach Burnout Inventory
  •  Profil pracowników najbardziej zagrożonych
  •  Efekty wypalenia (psychiczne, fizyczne, zdolność do pracy)
  •  Sygnały ostrzegawcze
  •  Prewencja vs wyzdrowienie

Rozwój przywództwa kobiet

  • Przegląd największych pułapek, przeszkód stojących przed kobietami (teoria)
  • Techniki przeciwdziałania mansplainingu, techniki negocjacji, niesłyszalności/nie widzialności (ćwiczenia)
  • Jak odbywać trudne rozmowy, hojne budowanie relacji zawodowych, ie networking, oraz tworzenie strategicznych sojuszy (ćwiczenia)

Zuzanna Ziomecka is the vice president of the Polish Mindfulness Institute (POLIM). As an American-educated Polish journalist and editor she has been professionally involved in print, television and internet projects since the beginning of the millennium. She was awarded editor of the year for founding and leading Gaga – the first Polish lifestyle magazine for parents in 2008. She was also one of the few women to ever act as chief editor for a weekly current affairs magazine (Przekrój) in Poland. From 2017 to June 2019 Zuzanna founded and ran NewsMavens – a European news portal created exclusively by women from European news organizations. The project was funded by Gazeta Wyborcza, Google DNI and the European Commission. Currently, Zuzanna writes about women in leadership and technology for Poland's largest liberal daily – Gazeta Wyborcza and their women's brand "Wysokie Obcasy", but the majority of her work has shifted to trainings and coaching. She coaches European newspaper editors and designs focus, stress reduction and self care workshops for news teams. In Poland, Zuzanna teaches Mindfulness Based Advanced Leadership Development to business and third sector leaders in Poland, as well as open mindfulness courses for beginners. Privately, she raises two rebellious kids with her partner in Warsaw.

 

Autor programu "Słów Cięcie Gięcie" w TVP 2. Produkował dziwne wynalazki w programie „Wieczór z Alicją”. Z Radia Zet znany z programów „Sponton” i „Transmisja z Denver”. Pisze o żonie felietony do „Zwierciadła”. Autor kanału „ Supersam” na You Tubie. Przez 6 lat prowadził program „Szymon Majewski Show” w telewizji TVN. Wciela się w różne postaci m.in. Ędward Ącki. Boksuje, czyta, gotuje.

Podpułkownik rezerwy, absolwent Wyższej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych. 20 lat służby w siłach specjalnych. Jeden z pierwszych żołnierzy GROM-u. Były dowódca grupy szturmowej, uczestnik operacji antyterrorystycznych na Bliskim Wschodzie, szkolił żołnierzy batalionu polsko-ukraińskiego przed wyjazdem do Kosowa.

Instruktor technik antyterrorystycznych, spadochroniarstwa, strzelectwa, narciarstwa. Absolwent kursu antyterrorystycznego w Stanach Zjednoczonych. Organizator szkoleń dla pododdziałów Wojska, Policji, Straży Granicznej. Prezes Fundacji Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM.

Ukończył Szkołę Chorążych Wojsk Zmechanizowanych w Elblągu ze specjalnością działania specjalne oraz Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu – specjalność: rozpoznanie, działania specjalne.
Dowódca grupy specjalnej I Batalionu Szturmowego. W I Pułku Specjalnym Komandosów – dowódca plutonu, dowódca kompanii, oficer operacyjny zespołu dowodzenia. W Jednostce Specjalnej GROM dowódca grupy szturmowej, dowódca oddziału bojowego.
Brał udział w misji specjalnej Liban- Syria.
Instruktor spadochronowy, narciarstwa, technik antyterrorystycznych, strzelectwa sportowego i obronnego

Cechuje go umiejętność kierowania zespołami ludzkimi, rozwiązywania problemów, kreatywność, dyspozycyjność, zdolności komunikacyjne i organizacyjne, konsekwencja działania w dążeniu do celu. Charyzmatyczny mówca budzący zaufanie.

Ukończone kursy:

Special Training Group – USA
International Bodyguard Association – Wielka Brytani
Brał udział w treningach i zawodach Sił Specjalnych w Niemczech, Francji, Hiszpanii, krajach Afryki Północnej

Uprawnienia:

Do pracy na stanowisku pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych, organizator szkoleń specjalistycznych dla Jednostek Specjalnych Wojska Polskiego i Policji w zakresie działań antyterrorystycznych, technik i interwencyjnych strzelań sytuacyjnych i stresowych, projektant i współautor systemów bezpieczeństwa w spółkach Skarbu Państwa.

Właśc. Włodzimierz Sokołowski, pisarz, felietonista, były oficer wywiadu. Autor bestsellerowej trylogii "Nielegalni", "Niewierni" i "Nieśmiertelni". W 1982 roku ukończył Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadowczych jako jeden z prymusów. Był oficerem wywiadu PRL i RP, działającym przez 26 lat pod przybraną tożsamością. W 1990 roku pozytywnie zweryfikowany współtworzył nową służbę wywiadu cywilnego. Za granicą spędził 13 lat, z tego 12 już po 1990 roku. Realizował zadania na Wschodzie, Azji, Bliskim Wschodzie, Afryce i Europie. Odbył około 140 misji w blisko 50 krajach. Zna biegle trzy języki. W 2007 roku odszedł na własną prośbę ze służby w Agencji Wywiadu w stopniu pułkownika.Odznaczony i wyróżniany przez prezydentów i premierów RP, szefów zaprzyjaźnionych służb wywiadowczych oraz Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.

Trener biznesu i ,,wzmacniania ducha” z ponad 20-letnim praktycznym doświadczeniem w biznesie i sprzedaży.

Motto życiowe i zawodowe: „Rzeczy nie zawsze takie są na jakie wyglądają”.
Ponad 20 lat doświadczeń w obszarze szkoleń, doradztwa dla firm, coachingu dla kadry managerskiej i osób prywatnych m.inn.: Colgate Palmolive, Volkswagen Bank, MTV Europe, Castrol, Salans, Citi Handlowy, Wilo, Rhenus Logistics, Sun Chemicals.

Autor sukcesu: prestiżowych seminariów AUTORYTETY (1999-2013), w latach 2004-2010 wyłącznej dystrybucji w Polsce narzędzi psychometrycznych Success Insights (zachowania i wartości), Prezes Zarządu i współwłaściciel firmy handlowej (2010-2014) – wyłączna dystrybucja w Polsce szwajcarskiej firmy kosmetycznej Karin Herzog.

Radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenko-pisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. 

Od 1989 roku współtworzy wizerunek radiowej Trójki a jego audycja Siesta została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. 
Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Publikował m.in. w National Geographic, jako pierwszy autor i fotograf, jakiemu Waszyngton zezwolił na okładkowy materiał w lokalnej edycji. 
Dziś jego reportaże ukazują się głównie w Vivie i w Kontynentach. 
Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich, m.in. dwukrotnie w Namibii, w RPA, Mozambiku, Swazilandzie, Rwandzie, Ugandzie i Tanzanii. 
Dla swojej żony, Anny Marii Jopek napisał kilkadziesiąt piosenek i wspólnie z nią i wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość stała się Złota i Platynowa. Wśród nich także słynny album "Upojenie", z 20-krotnym laureatem Grammy, Patem Metheny, wydany na całym świecie przez Nonesuch. Laureat statuetki Fryderyka za produkcję muzyczną. 
Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival a także serie koncertów w całej Polsce. 
Autor książek: "Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu" (1993), "Chwila Przed Zmierzchem" (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera "Pod Słońce" (1999). 
W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album Marcina Kydryńskiego: "Lizbona. Muzyka Moich Ulic". Marcin został uhonorowany medalem "Ordem de Merito" przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju. 
Mieszka z żoną i dwoma synami w Warszawie, Lizbonie i na swojej farmie nad Liwcem.

Aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych aktorów swojego pokolenia.

Lubiany przez publiczność i uznawany przez krytykę kompozytor. Ma na swoim koncie wiele ról zarówno w filmie, jak i w teatrze. Aktor bardzo wszechstronny, sprawdzający się w każdym repertuarze.
Urodził się w Brzezinach koło Łodzi 17 lipca 1961 roku. Jest honorowym mieszkańcem Brzezin. Ma swoją gwiazdę przed Szkołą Podstawową nr 2 w Brzezinach, oraz w Alei Gwiazd, na ulicy Piotrowskiej w Łodzi.
Mówi, iż pochodzi z ładnego miasteczka na drodze z Warszawy do Łodzi. Już w dzieciństwie tworzył różne melodie wykorzystując do grania wszystko, co miał pod ręką. W szkole podstawowej zaczął pisać piosenki. Podczas nauki w szkole średniej jeździł na lokalne i ogólnopolskie festiwale, gdzie nagradzano jego autorskie teksty i kompozycje.
Jest absolwentem liceum ekonomicznego i szkoły muzycznej, w 1985 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFiT w Łodzi. W filmie występował jednak już wcześniej.

Od początku związany był z estradą – w czasie studiów występował z poznańskim kabaretem TEY. W 1980 roku swoją autorską piosenką zdobył II nagrodę na festiwalu w Opolu, wielokrotnie brał udział w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wykonywał piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, piosenki Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Grzegorza Turnaua, a także swoje własne kompozycje do tekstów autorskich. W 1989 roku zagrał w muzycznym przedstawieniu Magdy Umer i Jeremiego Przybory „Zimy żal”, zaś w 1993 roku występował w Teatrze Rampa z popularnym spektaklem muzycznym „Big Zbig Show”.

Na wielkim ekranie zadebiutował w 1981 r. w "Wielkiej majówce" Krzysztofa Rogulskiego, gdzie wystąpił jako amator we wspaniałej roli Ryśka. Po tym filmie Zbigniew Zamachowski zdecydował, że będzie zdawał do szkoły filmowej.
Grał między innymi w filmach Kazimierza Kutza ("Pułkownik Kwiatkowski", "Zawrócony", "Sława i chwała"),Krzysztofa Kieślowskiego ("Dekalog 10", "Trzy kolory: Biały") oraz Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hassa, Jacka Bromskiego, Macieja Wojtyszki, Filipa Bajona i Wojciecha Marczewskiego.
Jest laureatem licznych nagród, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Aktor obecnie pracuje w Teatrze Narodowym oraz znajduje czas na działalność pedagogiczną – jest wykładowcą piosenki aktorskiej w warszawskiej Akademii Teatralnej. Od kwietnia 2008 roku jest Członkiem Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.
W życiu prywatnym, w wolnym czasie grywa w piłkę nożną, tenisa lub golfa.

Aktor, show man, felietonista, triatlonista. Mistrz Mowy Polskiej i niekwestionowana osobowość medialna. Laureat wielu nagród w tym Nagrody Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł”, uhonorowany Srebrnym Medalem Gloria Artis oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Prezenter TVN24 od 2001 r., czyli od początku istnienia stacji. Od ponad 5 lat również w TTV. Aktor i dziennikarz z wykształcenia, z wieloletnim doświadczeniem scenicznym.
Autor 6 książek w tym powieści obyczajowych, publikacji o tematyce podróżniczej i poradnika skutecznego mówienia. Na spotkaniach udowadnia, że podróże mogą być sposobem na życie, niezależnie od wieku i grubości portfela. Z kolei na warsztatach oratorskich, uczy w jaki sposób należycie przygotować się do wystąpienia, opanować tremę i skutecznie przemawiać. Jakub Porada jestem autorem i prowadzącym cotygodniowy program ,,Pokaż nam świat'' w TVn24 BIS. Zagraniczne podróże, ciekawi goście, znakomite pomysły na wyjazdy. Prowadzi także cykl ,,Polska na weekend'' w TVN24, w którym z kolei odkrywa widzom uroki naszego kraju. Jest autorem 3 poczytnych literackich powieści, jak je nazywa: Porada da radę, Polska da radę i Pora na Europę. Współpracuje z Dzień Dobry TVN – realizując cykl o podróżowaniu za złotówkę – Porada da radę. 

Wybrane tematy wystąpień:

Podróże jako sposób na życie
Na spotkaniach udowadnia, że podróżowanie może być wspaniałą odskocznią od codziennych obowiązków, bodźcem do nauki, np. nowych języków, jak również pasją, która pozwala odnaleźć radość życia. Prelekcje okraszone są filmikami, istnieje także możliwość prowadzenia warsztatów taniego latania – z rzutnikiem, na którym uczymy się, jak kupować bilety w najniższej cenie.   

Spotkania literackie
Jakub Porada jestem autorem 6 książek, wśród 2 niewymienionych powyżej są również powieści obyczajowe: Chłopaki w sofixach i Niezły numer, czyli dziewczyny w białych tenisówkach. Istnieje również zapotrzebowanie na spotkania pod kątem literacko historyczno edukacyjnym. Tu również występuje jako gość i rozmówca. 

Warsztaty medialne
Jako współtwórca TVN24 i od 16 lat w nim pracujący. Jakub Porada posiada duże doświadczenie na temat właściwego zachowania się przed kamerą, jak również umiejętności skutecznego mówienia. Jego najnowsza książka ,,Sztukmistrz w Tczewie’', opisuje metodę, którą doskonali od prawie 20 lat, bazując nie tylko na doświadczeniach z TVN (16 lat), TVP (5 lat), ale także – i to jest unikatowe – na doświadczeniu scenicznym. Jest bowiem z zawodu również aktorem i przez 5 lat pracował w teatrze, ucząc się rzeczy, które przydają się kursantom w pracy z głosem.
Podczas zajęć uczy skutecznego mówienia, pracy z kamerą, umiejętności odpowiadania na pytania, walki z tremą, skutecznych wystąpień publicznych itd. 
Jakub Porada prowadzi zajęcia zarówno z dorosłymi jak i z młodzieżą, co jest istotne przy planowaniu spotkań na Uczelniach Wyższych, ale i liceach, czy gimnazjach.

Dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Od 20 lat niezmiennie związana z rynkiem telewizyjnym. Ma na swoim koncie ponad 3 tysiące programów – była ich gospodynią, autorką i producentką. Jest Szefem Zespołu Nowych Projektów w telewizji Polsat, rzecznikiem prasowym festiwalu Top Trendy oraz producentem kreatywnym. 
Prowadzi własny portal dla kobiet onaonaona.com- na jego forum rozmawia ponad 2500 kobiet. Spotyka się z kobietami na warsztatach i spotkaniach motywacyjnych w klubach ONA, zarażając pozytywną energią i pokazując, w jaki sposób można rozwinąć swój potencjał aby osiągnąć sukces i życiową harmonię. Była pomysłodawczynią i organizatorką Festiwalu dla kobiet Teraz One w Łodzi: koncerty, warsztaty i panele odwiedziło ponad 5000 uczestniczek. Czynnie promuje zdrowy tryb życia. Pokazuje na własnym przykładzie, że kobieta dojrzała może osiągnąć sukces na polu zawodowym i osobistym. 
Jak to osiągnąć? Jak w pełni wykorzystać swoje możliwości? Dlaczego przeciwności są nam potrzebne? Podczas interaktywnego spotkania motywacyjnego Agata Młynarska przedstawia najważniejsze kroki do sukcesu. Mówi o budowaniu celów, o pasji i dyscyplinie w życiu, o zarzadzaniu czasem. Uczy, że siła do działania jest w nas samych, że można ją odkryć w każdym wieku i na każdym etapie życia. Agata Młynarska na przykładzie budowania własnej kariery pokazuje jak wykorzystać swój potencjał do osiągnięcia zawodowego i osobistego sukcesu oraz poczucia własnej wartości. Ten warsztat to prawdziwy zastrzyk pozytywnej energii i praktycznej wiedzy! 

Aktorka teatralna filmowa i telewizyjna. Ukończyła Państwowa Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Od 2005 roku w zespole Teatru Narodowego. Jedna z najbardziej pożądanych polskich aktorek. W ciągu 20 lat pracy zawodowej zagrała w kilkudziesięciu spektaklach, filmach, spektaklach teatralnych, serialach tworząc wyraziste postaci funkcjonujące niejednokrotnie w świadomości widzów jako prawdziwe ikony (Ewa Szańska w filmie "Kiler", Hanka Mostowiak w  "M jak miłość", Natalia Boska w "Rodzince.pl").

Od początku kariery niezmiennie pozostaje jedna z najbardziej lubianych, podziwianych i jednocześnie opiniotwórczych polskich Gwiazd. Ceniona przez widzów, media, fanów nie tylko za kreowane przez siebie role, ale i działalność charytatywną. Jej konsekwencja i odwaga w podejmowaniu zawodowych i osobistych  wyborów sprawiły, że  od lat wyróżnia się w polskim świecie artystycznym nieposzlakowanym i spójnym wizerunkiem.

Dziennikarka i publicystka telewizyjna, radiowa i prasowa, z wykształcenia historyk sztuki i slawistka. Komentowała najważniejsze kulturalne wydarzenia w Polsce. Relacjonowała festiwale filmowe w Cannes i Gdyni, Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie, Festiwale Kultury Żydowskiej w Krakowie, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie i wiele innych. W 2006 r. wydała książkę „Autografy”- wywiady z gwiazdami światowej kultury i show-bussinesu. W 2014 r. ukaże się II tom Autografów – wywiady z gwiazdami polskiego jazzu. Laureatka m.in. medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Odznaczona Medalem Powstania w getcie warszawskim im. Mordechaja Anielewicza. Członkini Komisji Języka w Mediach przy Radzie Języka Polskiego PAN. Jest Asem Polskiego Klubu Biznesu i Kobietą Sukcesu Warmii i Mazur. Jest rzecznikiem prasowym Europejskiej Unii Kobiet – sekcja polska. Od 2012 r. wiceprzewodnicząca Rady Programowej Telewizji Polskiej Oddział w Warszawie. 

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1989). Pierwszy sukces teatralny to rola Panny Maliczewskiej w spektaklu "Zapolska, Zapolska" w reżyserii Hanuszkiewicza w 1990. W telewizji zadebiutowała rolą Konstancji Weber w "Amadeuszu" Petera Shaffera w reżyserii Macieja Wojtyszki (Teatr Telewizji). Ma na swym koncie prawie 30 ról w Teatrze TV. W 1995 pojawiła się po raz pierwszy w Kabarecie Olgi Lipińskiej, z którym współpracowała do 2000. Szeroką popularność zdobyła dzięki roli siostry Bożenki w serialu Na dobre i na złe, występowała także w programie dla dzieci Ala i As. Była też gościem specjalnym jednego z odcinków pierwszej edycji programu Top Model. Zostań Modelką! emitowanym w TVN.

Dziennikarka i producentka telewizyjna, specjalistka public relations. Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Nigdy jednak nie pracowała w tym zawodzie. Do telewizji trafiła z konkursu zorganizowanego przez TVP w 1979 roku. Finałem tego konkursu był występ z Aleksandrem Bardinim, w programie Studio 2. Zdanie wypowiedziane wówczas przez profesora Bardiniego „Zawsze zadaj sobie pytanie, czy sam na siebie kupiłbyś bilet” uważa za swoje życiowe motto. Początkowo prezenterka programu Dzień Dobry w Kręgu Rodziny, następnie reporterka i prezenterka w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim, Panoramie Dnia, Bliżej Świata oraz Wiadomościach, wreszcie w porannym programie Pytanie na Śniadanie. Wielokrotnie nagradzana osobowość telewizyjna. Po rezygnacji z pracy etatowej w TVP pracowała w "Superexpressie". Była producentem wykonawczym historyczno-dokumentalnego kanału telewizji TVN i Discovery – Discovery Historia. Zajmowała się także działalnością z dziedziny public relations, pracując między innymi w agencji reklamowej DMB&B, dla wydawnictwa Media Express, w Getin Banku. Obecnie jest menadżerem ds. relacji zewnętrznych i rzecznikiem Chevron Polska Energy Resources. Laureatka Wiktora 1999 w kategorii prezenter telewizyjny.

Dziennikarz i felietonista. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego z roku 1979. W latach 80-tych za publikacje w oficjalnym „Przeglądzie Tygodniowym” otrzymał Nagrodę Dziennikarzy Niezależnych: był to jedyny przypadek, kiedy prasa „reżimowa” spotkała się z uznaniem „podziemia”. Od 1989 roku związany z „Gazetą Wyborczą”, gdzie popularność zyskały jego krótkie felietony. W rankingu najlepszych felietonistów ogłoszonym przez miesięcznik „Press” w roku 2011 zajął drugie miejsce za Danielem Passentem, a przed Jerzym Pilchem i Rafałem Ziemkiewiczem. Autor m. in. książek „Przewodnik po Polsce” (1991), „Najlepszy Ogórek czyli kalendarz na każdy rok” (2005), „Poczet królów polskich” (2007). Współautor (wraz z Iloną Morżoł) książki „Polska między wierszami. Życie codzienne w PRL”. W stacji telewizyjnej „Kino Polska” był autorem cyklu „Na przełaj przez PRL”, w którym komentował kroniki filmowe z tego okresu. W tym roku ukazują się rozmowy Michała Ogórka z profesorem Jerzym Bralczykiem „Kiełbasa i sznurek” oraz album „Z prądem i pod prąd. Ostatnia dekada PRL” ze zdjęciami Zenona Żyburtowicza. 

Krytyk filmowy i publicysta, redaktor naczelny (Film, Playboy, Voyage), dyrektor kanałów telewizyjnych (nFilm HD, TVP2), gospodarz programów tv (poczynając od „Ze sztuką na ty“ w 1986 – TVP2, przez „Perły z lamusa” z Zygmuntem Kałużyńskim – TVP2, „Siódme niebo” – Canal+, „Perły i wieprze” – nFilmHD po „Weekendowy magazyn filmowy“ – aktualnie w TVP1 i "Kultowe rozmowy" – aktualnie w TVP Regionalna) i radiowych (PR2, TOK FM – „TOK o’clock", obecnie – „Szczerotok”, RMF FM, Radio Klasyka – „Klasycznym raczkiem“). 
Stworzył słynny duet z Zygmuntem Kałużyńskim znany z zażartych sporów o filmy prowadzonych zarówno w telewizji, jak i drukowanych w prasie i książkach. Laureat „Wiktora“ oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej (m.in. Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego).

Pochodząca z Gdańska aktorka jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Pracowała w Teatrze Nowym w Poznaniu, Teatrach Polskim, Studio i Rozmaitosci w Warszawie. Obecnie gra gościnnie w Tearach Komedia, Syrena, Scena Prezentacje,  Teatr Kamienica.
Poważna kariera filmowa rozpoczęła się dzięki roli w "Grach ulicznych" Krzysztofa Krauzego. Występowała w wielu serialach m.in. "Matki, zony, kochanki", "Na dobre i na złe". Ugruntowaną pozycję w świecie filmu pozwoliła jej zająć rola Yennefer w "Wiedźminie" i komedii romantycznej "Ja wam pokażę", za którą w 2006 roku otrzymała główną nagrodę na największym festiwalu filmowym w Chinach China Golden Rooster and Hundred Flowers Film Festival. Od 10 lat codziennie mozemy ja oglądać w seraialu TVN "Na Wspólnej", a od 5 lat na antenie Polsatu, w realizowanym we Wrocławiu serialu "Pierwsza Miłość". W 2014r wraz z Joanną Glińską założyła Fundację Garnizon Sztuki. We wrześniu Fundacja podpisała porozumienie o współpracy z Klubem Dowództwa Garnizonu Warszawa, w marcu 2016 pod jej kierownictwem rozpoczyna działalność Scena Garnizon, nowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy.

Jazzman, międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów, urodzony w Polsce „obywatel świata”. Znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion. W 1973 r wyjechał do Nowego Jorku.  Zasłynął w świecie nagrywając płytę  „Tutu” z największą legendą jazzu Milesem Davisem.Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson ,Marcus Miller, Jaco Pastorius, Toots Thielmans, Kenny Kirkland, Larry Coryell, Lenny White, Alphonze Mouzon.

Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”. Laureat Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty (1971). Występował na najważniejszych jazzowych festiwalach na świecie: Newport Jazz Festival, JVC Festiwal, Chicago Jazz Festival, Lugano, Den Haag i in.  Koncertował kilkakrotnie w Carnegie Hall, Avery Fisher Hall oraz w słynnych światowych i nowojorskich klubach jazzowych (Blue Note, Village Vanguard, Sweet Basil, i in.). Wielokrotnie nagradzany, zwyciężał w plebiscytach zagranicznych, a jego nazwisko znalazło się w prestiżowym „Down Beat’(1992 r.) wśród największych sław jazzu  na pierwszym miejscu  aż w pięciu kategoriach.

Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu. Od wielu lat związany z filmem i teatrem. Jest autorem muzyki do takich filmow jak : „Astonished”, „As the Band Played On”, „Dreambird” (wUSA)oraz„Pożegnanie Jesieni” M. Trelińskiego, „Spona” W. Szarka, „ Dług” i „Wielkie rzeczy” K. Krauze (Polska).

Otrzymał główne nagrody naFestiwalu Filmowym w Gdyni za muzykę do filmów „Dług”, „Pożegnanie Jesieni” i „Eden”. Jako pierwszy wprowadził jazz i rap do filharmonii jako projekt „UrbSymphony” (Filharmonia Częstochowska, 1995). Nagrał na całym świecie ponad 60 autorskich płyt. Ostatni płytowy projekt Urbaniaka, “Miles of Blue”  (Sony Music, 2010)  zadedykowany jest Miles Davisowi i otrzymał status platynowej płyty. We wrześniu 2011 r , nakładem Wydawnictwa Agora S.A., ukazała się książka o jego życiu, napisana przez Andrzeja Makowieckiego pt.” Ja, Urbanator. Awantury muzyka jazzowego”. Osobowość i charyzmę jazzmana dostrzegli filmowcy. Jesienią 2012 r. odbyła się premiera filmu w reżyserii Piotra Trzaskalskiego pt.: „Mój rower”. Michał Urbaniak zagrał w nim jedną z głównych ról i za nią dostał  nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013– Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku.

 

Jazz , internationally renowned violinist , saxophonist , composer , arranger , discoverer of talent , a Polish-born" citizen of the world" . Known as the co-founder and creator of fusion music. Since 1973 he has lived in New York City. He became famous in the world of recording an album " Tutu " with the greatest jazz legend Miles Davis . He's invited and has been recently invited to co-operate with such famous jazz as Quincy Jones , Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock , Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson, Marcus Miller, Jaco Pastorius , Toots Thielmans, Kenny Kirkland, Larry Coryell, Lenny White, Alphonze Mouzon. He is a leader , composer and arranger of his projects : "Jazz Legends"," Fusion",
"Urbanator", "Urbanizer", "UrbSymphony" . Winner of the Grand Prix Festival in Montreux for Best Soloist ( 1971).

He has performed at major jazz festivals in the world: Newport Jazz Festival , JVC Festival, Chicago Jazz Festival , Lugano , Den Haag et al. He has performed several times at Carnegie Hall, Avery Fisher Hall and the world famous jazz clubs and New York ( Blue Note , Village Vanguard , Sweet Basil , et al. ). The award-winning, winner of international polls, and his name in the prestigious " Down Beat " ( 1992), was among the biggest names in jazz in first place in five categories. Urbaniak is the world's first violinist who played the violin on 5 strings , built especially for him . For many years associated with the film and theater, he has written music for such films as" Astonished", "As the Band Played On", "Dreambird" ( in the U.S.) and "Farewell to Autumn" M. Trelinski , "Spona" W.Szarek , "The Debt " and "The great thing" K. Krauze ( Poland ) . He received the main prize at the International Film Festival in Gdynia for music for film "The Debt", "Farewell to Autumn" and " Eden " .

As the first to introduce jazz and rap to the symphony in a project called " UrbSymphony " ( Częstochowa Philharmonic , 1995). He has made the world more than 60 albums . The last plate design Urbaniak , " Miles of Blue" (Sony Music, 2010) is dedicated to Miles Davis, and was certified platinum . In September 2011, r, Agora Publishing House , published a book about his life , written by Andrew Makovetski: "I, Urbanator”. Personality and intelligence jazz filmmakers noticed . In autumn 2012, the premiere of the film directed by Peter Trzaskalski : " My Father’s Bike ." Michal Urbaniak played the starring role and it got the award for best actor in the international Black Nights Film Festival in Estonia and Eagle 2013 – Polish Film Award in the category Discovery of the Year .

Czołowa postać współczesnej wokalistyki. Występowała i nagrywała wspólnie z takimi sławami, jak m.in.: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Niezwykła osobowość, z jeszcze bardziej niezwykłą historią, niecodzienną skalą głosu, swobodą i perfekcją intonacji oraz oryginalną techniką wokalną, które pozwoliły Jej zyskać opinię artystki niezwykle oryginalnej i kreatywnej. Artystka oczarowuje publiczność swoim poczuciem humoru, dystansem do codzienności oraz niezrównaną energią która obdarza zgromadzoną publiczność.

Najbardziej rozpoznawalna na świecie polska projektantka. Uwielbiana we Włoszech, ceniona na świecie za swoje oryginalne, odważne kreacje. Twórczyni domu mody Eva Minge. Konsekwentnie i z licznymi sukcesami buduje wizerunek polskiej, luksusowej marki eksportowej. Jej kolekcje prezentowane były podczas pokazów i tygodni mody Alta Roma, w Mediolanie, Kijowie, Paryżu, Montrealu, Moskwie, Barcelonie, Berlinie, Wiedniu czy Dubaju. Od mera Rzymu otrzymała imienny medal za zasługi dla wiecznego miasta, a włoska organizacja Alta Moda nagrodziła jej dorobek tytułem Next Couture. Od 2008 r. regularnie uczestniczy w paryskim Haute Couture.

Projektuje także wzory użytkowe. Rozwija sprzedaż licencyjną. Tworzy elementy wyposażenia wnętrz, kolekcje galanterii skórzanej, okularów, czy biżuterii. Także perfumy czy kosmetyki. W Polsce związana z gdańską firmą Esotiq & Henderson, która od 2012 r. jest większościowym udziałowcem spółki Eva Minge Design. Ich wspólnym projektem jest sieciowa marka odzieżowa Femestage Eva Minge.

Poza światem mody wkracza śmiało w branżę motywacyjną. W 2015 r. założyła fundację Black Butterflies, wspierającą chorych onkologicznie do walki o zdrowie i lepsze życie. Uczestniczyła w kongresie motywacyjnym Życie bez ograniczeń II, 1.10.2016 r. w Krakowie.  Sukces, jakim odbiło się jej wystąpienie, spowodował szerokie zainteresowanie wykładami Ewy Minge. Rozpoczęcie  działalności jako mentor i motywator zmian życiowych obejmuje także wyjazdy rozwojowe.

Popularyzator nauki, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, nauczyciel akademicki.
Ukończył Wydział Fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. W 1975 roku rozpoczął pracę w Polskim Radiu – od 1981 r. kierownik redakcji audycji popularnonaukowych.
W latach 1984-2010 pracownik TVP S.A., zastępca Dyrektora II Programu TVP, kierownik Redakcji Programów Popularnonaukowych.
Autor ponad 900 programów telewizyjnych m.in. z cyklu: „Laboratorium” (nadawany od 1985 roku) i jego odmiany, „Kuchnia”, „Cyrk Fizyków”, „Nobel dla Polaka”, „Medycyna 2000 i 2001”, „Dzień Nauki” 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, „Dziedzictwo Einsteina” oraz ponad 120 filmów popularnonaukowych. Zrealizował w sumie kilkaset programów popularnonaukowych, w tym poświęconych badaniom kosmicznym, fizyce ciała stałego, akustyce itp.. W dorobku liczne artykuły prasowe m.in. promujące naukę, oraz na temat popularyzacji nauki i mediów. Autor 5 książek: „Ziemia jakiej nie znamy”, „Tajemnice Ziemi”, „Sekrety prezentacji nauki”, „Sztuka prezentacji w nauce, biznesie, polityce”, „Laboratorium Wiktora”.  Otrzymał szereg nagród dziennikarskich, m.in. nagrody Prezesa RiTV, Popularyzator roku 2006 (PAP), medal 50-lecia PAN (2002), tytuł „Popularyzator Roku 2006”, oraz szereg innych nagród dziennikarskich w tym nagrodę Polskiego Towarzystwa Fizycznego (2004), nagrodę Jednostek Badawczo Rozwojowych (2005), nagrodę Głównego Instytutu Górnictwa (2010).
Starszy wykładowca na Politechnice Warszawskiej (Wydział Mechatroniki, specjalność Techniki Multimedialne), ponadto wykłada na innych uczelniach i w instytutach naukowych.
Jego życiowym celem jest promocja polskiej nauki. Hobby: muzyka klasyczna, historia, przemiany cywilizacyjne, zabawki naukowe, podróże.

Dysponuje największym w Polsce archiwum profesjonalnych zdjęć filmowych wykonanych w różnych laboratoriach i instytutach naukowych, głównie polskich. Ponadto posiada profesjonalnie zarejestrowane fragmenty filmowe z wielu innych dziedzin. 

Rozszerzone, wybrane tematy wykładów:

Spotkanie z jutrem – jutro zaczyna się już dziś!
Niepostrzeżenie, obok nas pojawiają się rozwiązania i technologie…. Specjaliści potrafią czytać nasze myśli, elektronicy mają w ręku narzędzia do wykrywania przyszłych chorób…
Na politechnikach i w instytutach powstają kolejne rozwiązania techniczne… W czasie spotkania zapoznamy się z niezwykłymi przedmiotami i materiałami, które już zmieniły nasz świat.

Podróże dla znudzonych
Nie potrzeba jechać na koniec świata… Rzeczy fascynujące i tajemnicze znajdują się tuż, obok nas!

  1. Zaledwie kilkaset metrów od Pałacu Kultury działa najprawdziwszy akcelerator czyli przyspieszacz cząstek takich jak elektrony. Po wejściu po krętych schodkach do podziemnej komory, zobaczymy tarcze bombardowane przez rozpędzone cząstki i detektory, które rejestrują skutki zderzeń…
  2. W pobliżu centrum Warszawy można odwiedzić laboratorium w którym prawie codziennie w celach naukowych… zmywa się setki i tysiące brudnych talerzy. W sąsiedniej sali prane są dziesiątki specjalnie zabrudzonych koszul. Za takie badania sporo płacą wielkie koncerny, które chcą wiedzieć, czy ich nowe środki wygrają walkę o kieszenie polskich klientów.
  3. Kilkaset metrów dalej można zajrzeć do ukrytych w ziemi bunkrów. Tu, w warunkach pełnej izolacji od otoczenia na ochotnikach sprawdza się metody, które mają ułatwić ratowanie żołnierzy odciętych na wojnie od swoich jednostek. W tym samym instytucie badane są organizmy ochotników zanurzanych na dłuższy czas w zimnej wodzie. Takie próby robią ogromne wrażenie na obserwatorach. Wyniki podobnych prac umożliwiają opracowanie środków, które dadzą szansę na przeżycie morskiej katastrofy i skuteczną akcję ratowniczą, szczególnie w warunkach zimowych.
  4. W innym instytucie prawie codziennie dochodzi do poważnych zderzeń. Ciężkie manekiny w naszym imieniu nadstawiają swoje głowy. Dzięki nim możemy podróżować bezpieczniej. Obok potężne symulatory pozwalają stworzyć najbardziej skomplikowane sytuacje na drodze. Nawet doświadczeni transportowcy wychodzą z nich zmęczeni i zlani potem. W ciągu godziny przeżywają więcej niż podczas dziesięciu lat pracy za kierownicą.
  5. Warszawa to miejsce, gdzie można zobaczyć także wytwarzanie materiałów z dodatkiem prawdziwych diamentów lub zachowanie się samolotu, który specjaliści dopiero zaczynają projektować. Jedni badają nano krople, a inni tworzą technologię produkcji lepszych paliw dla naszych samochodów.

Znana malarka, pisarka i publicystka – jest absolwentką Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na wizytówce ma napisane „osoba kontrowersyjna” i za taką uchodzi. W 1981 roku zamieszkała na Manhattanie i pozostała w Stanach do 1989 roku.  Zdobyła tam wiele prestiżowych nagród , w tym stypendium IREX z rekomendacji Fundacji Guggenheima, projektowała kostiumy i scenografię do spektakli off- Broadway, za które dostała nagrodę New York Timesa. Jest również laureatką Festiwalu Malarzy Słowiańskich w Nowym Jorku. Malowała portrety pastelą i tam została nazwana przez krytyków „Witkacym w spódnicy.”

W 1990 wróciła do rodzinnej Warszawy, gdzie rozpoczęła stałą współpracę z miesięcznikiem Playboy, do którego pisała felietony przez 17 lat i Urodą, do której pisała 15 lat. Współpracowała z Dziennikiem Łódzkim i Joy. W 1996 roku zaprojektowała kostiumy do opery Carmen, w warszawskiej Operze Narodowej

Wydała 22 książki, z których dwie powieści: „ Idiotka miłość w Nowym Jorku”, książka o Nowym Jorku, i „Hazardzistka” – kultowa powieść o artystach z czasów Gierka – są bestsellerami. Inne to: „Jak stracić przyjaciół” i „Jak zyskać przyjaciół” – poradniki astrologiczne, „Instrukcję obsługi” – zbiór osobistych ankiet stu znanych osób, „Bandana” – poradnik dla młodzieży, „Seks na kredyt” – felietony z Playboya, „Ostatni Bal. Listy do Agnieszki Osieckiej” – wspomnienia z ich niezwykłej przyjaźni, „Tajski masaż” – zbiór nowojorskich opowiadań, „Świr Nowojorski” – album o punkach z lat 80.
Bestsellerami są jej książki o mężczyznach: „Wnuczkożonka, czyli jak utrzymać laskę”, „Seks na kredyt, czyli jak dostać gratis”, „Samiec alfa, czyli jak wytrzymać z facetem”, „Jak być ogierem do końca życia”.  Firma Portretowa, mająca wspaniałą klientelę, działa od 1978 roku. Ostatnio artystka rysuje pastelowe pejzaże i maluje olejne obrazy związane z kartami Tarota.

W 1997 roku ufundowała imienną Fundację Hanny Bakuły, a w 1999 roku powstał przy niej słynny Klub Kobiet. Fundacja zajmuje się pomocą dzieciom z domów dziecka , Kielcach i w Warszawie. Od 10 lat w Myczkowcach, organizowane są Plenery Malarsko Muzyczne dla dzieci z Placówek Wychowawczych, które prowadzi Hanna Bakuła i jej przyjaciele artyści. Od początku istnienia, Fundacja organizowała Festiwale Muzyki Franciszka Schuberta w Warszawie z udziałem najwybitniejszych europejskich artystów.  Hanna Bakuła jest soft-feministką popierającą kobiety i ich działania. Mieszka w Wilanowie i bardzo dużo podróżuje. Głównie do Nowego Jorku, z którym nadal jest bardzo związana z wzajemnością.

Dziennikarz, wydawca, wykładowca. Wieloletni dziennikarz „Życia Warszawy”, w przeszłości także redaktor naczelny tygodników Szpilki, Pasmo, Antena, oraz dziennika „Życie Codzienne”. Przez dwie kadencje był radnym samorządu warszawskiego. Do niedawna wydawca prasy studenckiej i wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Współpracował m.in. z I, II i III programem Polskiego Radia, TVP, TVN24, tygodnikiem "Polityka", ""Newsweek", Gala", miesięcznikiem "Sukces" oraz innymi periodykami. Od początku komentator programu "Szkło Kontaktowe". Od kilku lat urozmaica sobie emeryturę wydawaniem książek.

Siecze, smaga, kpi, ośmiesza, drwi, bawi, pochyla się z troską… Nawet najstarsi nie pamiętają od kiedy. Bo Stanisław Tym jest od zawsze – dla jednych jako niezapomniany kaowiec z „Rejsu”, Ochódzki z „Misia” czy „Rozmów kontrolowanych”, dla innych jako autor sztuk teatralnych („Rozmowy przy wycinaniu lasu”) i skeczów, które przeszły do historii polskiego kabaretu („Wężykiem, wężykiem”). Jeszcze inni najbardziej cenią jego talent felietonisty – dziś pisze dla „Polityki”. Tym nigdy nie traci poczucia humoru. „Jestem szczęśliwy, gdy ludzie się śmieją – mówi satyryk – bo śmiech pozwala zapomnieć o przykrościach, biedzie, złym losie. Daje wolność. Choćby na chwilę”.

Z wykształcenia historyk (ostatnio wydał: 'Historia Polski 2.0", wydawnictwo Znak), z zawodu nauczyciel ("Jak przetrwać w szkole i nie zwariować", wydawnictwo Czerwone i Czarne) i dziennikarz prowadzący wtorkowy Poranek Radia TOK FM. Stale publikuje we 'Wprost" i "Dzienniku Gazecie Prawnej". Autor opowiadań kryminalnych (dobrych) i wielu żartów (raczej średnich). Mówi głośno i raczej wyraźnie, najchętniej o sensie życia, ale daje się również namówić na analizy wydarzeń politycznych, społecznych, edukacyjnych i, okazjonalnie, teatralnych.

Urodzony w Londynie, w dzielnicy Chelsea, prezenter telewizyjny i radiowy, osobowość telewizyjna.
W wieku siedemnastu lat wstąpił do Royal Navy. Z zawodu jest technikiem chemikiem. W Anglii pracował również dorywczo jako fotoreporter dla BBC London.

W 1991 roku przyjechał do Polski z zamiarem zwiedzenia kraju, postanowił tu jednak osiąść na stałe. Początkowo pracował jako nauczyciel języka angielskiego, później wraz z przyjacielem, Brianem Goode otworzył biuro tłumaczeń o nazwie The English Office.
W 2002 roku wygrał casting do programu Europa da się lubić, w którym występował do końca jego emisji i któremu zawdzięcza swoją popularność.
W 2004 r. otrzymał Telekamerę w kategorii Rozrywka.
Zajmuje się też działalnością charytatywną, zwłaszcza skierowaną do dzieci z domów dziecka, gdyż sam również wychowywał się bez rodziców.

Wspólnie z Lerkiem, Nowatorem i Martą Wiśniewską nagrał kolędę dla Caritasu.

Z wykształcenia historyk literatury, z zawodu pisarz, publicysta, dziennikarz radiowy i blogger. W latach 2001-2007 oraz 2009-2016 pracował w radiowej Trójce, prowadząc audycje: Klub Trójki, Trójkowy Wehikuł Czasu oraz, od święta, Literackie Biuro Śledcze.  Wcześniej był: wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, nauczycielem języka polskiego w 42 Autorskim Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym w Warszawie, a chwilami (trzykrotnie, za każdym razem nie dłużej, niż przez półtora roku) dziennikarzem TVP – m.in. w latach 90. prowadził magazyn Pegaz, a na początku nowego stulecia – rozmowy w TVP Kultura. Artykuły publikuje m.in. w "Tygodniku Powszechnym" (nieregularnie) i w "Gazecie Wyborczej" (sporadycznie), głównie zaś w kwartalniku (kiedyś: miesięczniku) "Więź', z którą współpracuje od 2005 roku, a od kilku lat jest członkiem redakcji tego pisma.  Jest także członkiem Rady Języka Polskiego PAN, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Towarzystwa Dziennikarskiego.
Pierwszą książkę, zbiór szkiców z historii literatury (XIX-XX wiek), zatytułowaną "Śmierć czarownicy!", wydał w roku 1993. Potem wespół z obecnym dyrektorem Muzeum Literatury w Warszawie, Jarosławem Klejnockim, ogłosił "Chwilowe zawieszenie broni" (1996) – pierwszą próbę opisania tzw. "pokolenia brulionu" – rówieśniczej grupy pisarzy, wśród której znaleźli się m.in. Olga Tokarczuk, Marcin Świetlicki, Jacek Podsiadło i Andrzej Stasiuk. W XXI wieku zaczęły się ukazywać jego powieści i opowiadania, m.in. "Apokryf Agłai" (2001), "Wielościan" (2001, nagroda Fundacji Kościelskich), "Sen sów" (2016) i "Fafarułej" (2017), a także eseje: "Ach" (2005) i "Co Bóg zrobił szympansom?" (2015, nagroda im. ks. prof. J. Tischnera). Akcje swoich powieści umieszcza chętnie na warszawskiej Woli, z której pochodzi, bądź w Kołobrzegu, do którego jeździł w dzieciństwie na wakacje i którego mianował się samozwańczym patriotą. W esejach i tekstach publicystycznych opowiada się po stronie tzw. "katolicyzmu otwartego", niechętnego fundamentalizmowi i nacjonalizmowi.
Zwolniony z Polskiego Radia w 2016 roku w ramach tzw. "dobrej zmiany", założył jednoosobową firmę, prowadzi w rozmaitych miastach Polski spotkania z ciekawymi ludźmi, wygłasza odczyty, uprawia działalność edukacyjną. Od marca 2017 roku prowadzi w Radiu Tok FM audycję "Nasłuchiwanie". Współpracuje z Uniwersytetem SWPS, gdzie ma zajęcia ze sztuki radiowej i creative writing, a także z historii literatury popularnej (z akcentem na pogranicze między sztuką "wysoką" a "masową").  
Ma kłopot z odróżnieniem pracy zawodowej od hobby. Z pasją ogląda piłkarską Ligę Mistrzów (należy do licznego grona entuzjastów FC Barcelona), czytuje kryminały (ulubieni autorzy: Raymond Chandler, Peter Robinson), słucha muzyki (ulubieni kompozytorzy: Jan Sebastian Bach, Arvo Part, Paweł Mykietyn; ulubieni wykonawcy: Miles Davis, Gil Evans; John Surman, Karin Krog; SBB, Dead Can Dance; Mela Koteluk, Joanna Kondrat). Po amatorsku interesuje się fizyką współczesną i teologią.

Absolwent Wydziału Administracji i Nauk Politycznych WSH im. A. Gieysztora, obecnie w trakcie studiów doktoranckich na Wydziale Prawa UW. W latach 1998-2006 sekretarz i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Detektywów Polskich, członek Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Piętnaście lat praktyki detektywistycznej, w tym kilkaset spraw rozwodowych. 

Autor wielu publikacji o tematyce kryminalnej. Współautor bestsellerowego poradnika "Porady na zdrady". Analityk do spraw bezpieczeństwa i sytuacji kryzysowych. Współpracował z dziennikarzami śledczymi przy rozwiązywaniu największych polskich afer.

Najbardziej popularna polska stand-uperka.

Dodatkowo doskonale sprawdzająca się jako konferansjerka i improwizatorka. Od ponad 15 lat obecna na scenie. Bezpośrednia, ostra, nawiązująca bliski kontakt z publicznością. Występuje na scenach całego kraju, tworząc wyjątkowe, zapadające w pamięć show.
Wielokrotnie współpracująca z telewizją Polsat, TVN, TVP1, TVP2, TVP Rozrywka, TV4.

Przygotowane przez Nią inspirujące wykłady prowadzone są w pozytywnej, luźnej atmosferze wypełnione żartem i dobrą energią. Niejednokrotnie łamiące formułę typowego wykładu na rzecz bezpośredniego spotkania, włączającego słuchaczy do rozmowy i improwizowanych scenek. A wszystko po to, żeby po zakończeniu zmotywowani i ośmieleni uczestnicy z uśmiechem  ruszyli do realizowania swoich najtrudniejszych zadań.

Satyryk, humorysta, poeta, pieśniarz, autor tekstów min. dla Grzegorza Turnaua, Anny Marii Jopek, Edyty Geppert, aktor. Mistrz Mowy Polskiej, Ambasador Polszczyzny 2016.

Urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Po studiach fotograficznych w London College of Printing przyjechał w 1973 roku do Polski na kilka miesięcy – i został do dziś. Od końca lat 70. współpracował z amerykańskim tygodnikiem Newsweek, dla którego fotografował narodziny Solidarności i stan wojenny. Od 1985 roku robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach dla amerykańskiego czasopisma TIME. Dokumentował najważniejsze wydarzenia lat 80. w Polsce i sąsiednich krajach. W 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara otrzymał nagrodę w konkursie World Press Photo. W 1989 dokumentował upadek komunizmu w Europie dla czasopisma TIME. W latach 90tych współpracował też z niemieckim tygodnikiem Der Spiegel. Przez wiele lat opracował kilka projektów, cykli fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach Polski i za granicą (m.in. "Tabu. Portrety Nie Portretowanych", "Listy do syna"). Jest członkiem rzeczywistym ZPAF, odznaczonym w grudniu 2009 srebrnym medalem Gloria Artis. Jest autorem 6 albumów: “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty.” (BOSZ, 2004); “13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006); “In Your Face. Oblicza Niedawnej Przeszłości” (edition.FOTOTAPETA, 2011), “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ 2014); “Niedenthal. Chopin” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 2016); “1989. Rok Nadziei” (BOSZ 2017) i autobiografii “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy, 2011).
Mieszka w Warszawie.

 

 

Reżyserka i scenarzystka filmowa urodzona w 1948 roku w Warszawie. Od 2014 jest przewodniczącą Europejskiej Akademii Filmowej.

Ukończyła praską uczelnię filmową FAMU w 1971 roku, Swoją karierę filmową rozpoczęła współpracą z Krzysztofem Zanussim oraz ze swoim mentorem Andrzejem Wajdą. Jako reżyser zadebiutowała filmem telewizyjnym “Wieczór u Abdona” (1975). Jej pierwszy film kinowy to “Aktorzy prowincjonalni”(1978)- jeden ze sztandarowych filmów tzw. “kina moralnego niepokoju”, nagrodzony w Cannes nagrodą FIPRESCI w 1980r. Rok później, po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, wyemigrowała do Francji.
Zrealizowała wiele filmów w koprodukcjach międzynarodowych: wśród nich “Europa, Europa”(1990), wyróżniony nominacją do Oskara za najlepszy scenariusz. Nominacje do Oskara otrzymała również w 1985 i 2012- obie w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego- za filmy “Gorzkie żniwa” oraz “W ciemności”.

Ze swoim przyjacielem Krzysztofem Kieślowskim współpracowała nad scenariuszem jego trylogii “Trzy kolory”.

Inne jej filmy to między innymi „Gorączka”(1980), „Kobieta samotna”(1981), “Zabić księdza”(1988), “Olivier, Olivier”(1991), “Tajemniczy ogród”(1993), “Całkowite zaćmienie”(1995), “Plac Waszyngtona”(1997), “Trzeci cud”(1999), “Strzał w serce”(2001), “Julia wraca do domu”(2002), “Kopia mistrza”(2005).

Formatowała i realizowała poszczególne odcinki kilku znaczących serii telewizyjnych w USA (m.in.The Wire, Treme, The Killing, House of Cards).

Wyreżyserowała miniserie: “Gorejący krzew” dla HBO Europe, inspirowaną samobójczą śmiercią Jana Palacha, 21-letniego studenta, który podpalił się w Pradze w ramach protestu przeciw reżimowi komunistycznemu i okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego, a także “Dziecko Rosemary”, realizowane dla amerykańskiego kanału NBC.

Jej ostatni film „Pokot”, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, miał swoją premierę na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie otrzymał nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia im. Alfreda Bauera dla filmu, który otwiera nowe perspektywy.

 

Filmografia:

2016 – POKOT, Reżyseria
2014 – ROSMERYS BABY, Reżyseria

2013 – HORICI KER, Reżyseria
2013 – BEZ TAJEMNIC, Reżyseria 3 serii
2012- BURNING BUSH, Reżyseria
2012- THE KILLING, Reżyseria,  seria 1 (odcinki: 6, 9), seria 2 (odcinki: 1)
2011- IN DARKNESS, Reżyseria, prod. niemiecko, kanadyjsko, polska
2009 – PRAWDZIWA HISTORIA JANOSIKA, Reżyseria, prod. polsko-czeska
2008 – BOISKO BEZDOMNYCH, Scenariusz-pomysł, koproducent
2007 – EKIPA, Reżyseria
2006 – A GIRL LIKE ME: THE GWEN ARAUJO STORY, Reżyseria
2005 – COPYING BEETHOVEN, Reżyseria
2004 – THE WIRE, Reżyseria (odcinek "Moral Midgetry")
2004 – COLD CASE, Reżyseria (odcinki: "Hubris", "The Plan" – odcinki 11-12 pierwszej serii)
2002 – JULIE WALKING HOME, Reżyseria, Scenariusz
2001 – SHOT IN THE HEART, Reżyseria
2001 – GOLDEN DREAMS, Reżyseria
1999 – THE THIRD MIRACLE, Reżyseria
1997 – WASHINGTON SQUARE, Reżyseria
1995 – TOTAL ECLIPSE, Reżyseria
1994 – TROIS COULEURS. ROUGE, Konsultacja (scenariuszowa)
1993 – THE SECRET GARDEN, Reżyseria
1993 – TROIS COULEURS. BLEU, Współpraca scenariuszowa
1993 – TROIS COULEURS. BLANC, Konsultacja (scenariuszowa)
1991 – OLIVIER, OLIVIER, Reżyseria, Scenariusz
1991 – LARGO DESOLATO, Reżyseria, Scenariusz (na podstawie sztuki Vaclava Havla)
1990 – KORCZAK, Scenariusz
1990 – EUROPA EUROPA, Reżyseria, Scenariusz
1988 – LES POSSEDES, Współpraca scenariuszowa
1988 – LA AMIGA, Scenariusz
1988 – TO KILL A PRIEST, Reżyseria, Scenariusz
1987 – ANNA, Scenariusz, Scenariusz-nowela
1985 – BITTERE ERNTE, Reżyseria, Scenariusz
1983 – EINE LIEBE IN DEUTSCHLAND, Scenariusz
1982 – PRZESŁUCHANIE, Obsada aktorska (Witkowska)
1982 – DANTON, Współpraca scenariuszowa
1981 – MĘŻCZYZNA NIEPOTRZEBNY!, Scenariusz
1981 – KOBIETA SAMOTNA, Reżyseria, Scenariusz
1980 – GORĄCZKA, Reżyseria
1978 – OKRUCH LUSTRA, Scenariusz, Obsada aktorska
1978 – BEZ ZNIECZULENIA, Scenariusz
1978 – AKTORZY PROWINCJONALNI, Reżyseria, Scenariusz
1977 – COŚ ZA COŚ, Reżyseria, Scenariusz
1976 – ZDJĘCIA PRÓBNE, Reżyseria, Scenariusz, Obsada aktorska
1976 – NIEDZIELNE DZIECI, Reżyseria, Scenariusz
1976 – BLIZNA, Obsada aktorska (Hania, sekretarka Bednarza)
1975 – WIECZÓR U ABDONA, Reżyseria, Scenariusz
1975 – DZIEWCZYNA I "AKWARIUS" (3) w OBRAZKI Z ŻYCIA, Reżyseria
1973 – LISTY NASZYCH CZYTELNIKÓW, Reżyser II
1972 – ILUMINACJA, Współpraca reżyserska

Perkusista – dyrygent – solista. Artysta koncertujący na najsłynniejszych estradach świata. Twórca autorskich projektów wykorzystywanych w biznesie i muzykoterapii interdyscyplinarnych projektów łączących sztukę muzyczną z osiągnięciami nauki i najnowszymi metodami zarządzania.

Juror wielu międzynarodowych konkursów i wykładowca renomowanych kursów mistrzowskich (USA, Meksyk, Włochy, Francja, Niemcy, Szwajcaria, Słowenia, Litwa, Rosja).
Profesor zwyczajny – Kierownik Zakładu Perkusji Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, pedagog wielu laureatów światowych konkursów artystycznych, wieloletni pierwszy perkusista Polskiej Filharmonii Kameralnej.

Przez wiele lat działalności warsztatowej pracował i szkolił kadrę menedżerską m.in.: Volvo, Mercedes Benz, Toyota, Ikea, Coca- cola, PriceWaterhouseCoopers, Mazda, Philips, Philips Lighting, GlaxoSmithKline, Bank Millennium, PKO, Bank BGŻ BNP Paribas, EFL, Alstom, Henkel, Orlen, KGHM, Energa, Polkomtel, Centertel i wiele innych.Juror wielu międzynarodowych konkursów i wykładowca kursów mistrzowskich (USA, Meksyk, Włochy, Francja, Niemcy, Słowenia, Litwa, Rosja).

W 2007 roku wraz z Fundacją ISKIERKA na rzecz dzieci z chorobą nowotworową zainicjował powstanie Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej, którą prowadzi do dnia dzisiejszego. Razem z podopiecznymi Fundacji nagrał 3 albumy płytowe z udziałem znakomitych artystów takich jak: Natalia Kukulska, Mika Urbaniak, Renata Przemyk, Raz Dwa Trzy, Me Myself And I, Artur Andrus, Javier Nandayapa i Artur Rojek.

W 2017 roku został uhonorowany medalem Gloria Artis za szczególne zasługi dla kultury.

Wirtuozeria komunikacji i współpracy – niezwykły, autorski warsztat Piotra Sutt’a

Celem warsztatów jest implementacja współczesnej metody pracy zespołowej gwarantującej doskonałą komunikację, wewnętrzną tolerancję, partnerstwo w działaniu i otwartośd na innowacje. W trakcie zajęć zostaną omówione, zaprezentowane i wdrożone umiejętności wyróżniające nowoczesnego menedżera:

– pielęgnacja empatii
,
– zarządzanie różnorodnością,
– czytelna i jednoznaczna komunikacja
,
– kreowanie zespołowego i własnego wizerunku
,
– przyjmowanie odpowiedzialności za siebie i zespół,
– podejmowanie trudnych i natychmiastowych decyzji,
– wiara w siebie i umiejętność motywacji współpracowników.

Wieloletnia praktyka kierowania zespołami artystycznymi, wielkimi orkiestrami, wykłady na międzynarodowych konferencjach naukowo-artystycznych i niezliczone koncerty na estradach całego świata, pozwoliły na wypracowanie metody dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniem dyrygenta, solisty, pedagoga wielu laureatów światowych konkursów i szefa zespołów naukowych.

System pracy orkiestr, dyrygentów i solistów oraz ich spektakularne sukcesy doskonale przekładają się na metody skutecznego zarządzania i zyskowne strategie firm.

Wykorzystując jedno z najciekawszych narzędzi świata muzyki – klasyczne instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne z Azji, Afryki, Ameryki Łacioskiej i Europy, doświadczenia odległych kultur i cywilizacji oraz arcydzieła największych kompozytorów, realizowane zajęcia pozwalają na praktyczne irzeczywiste wdrożenie w życie istotnych umiejętności, kompetencji, oraz metod odnoszenia sukcesów.

Zajęcia przebiegają w twórczej atmosferze koncentracji i rozluźnienia, pracy i zabawy, ciszy i feerii dźwięków. W trakcie zajęć, każdy uczestnik otrzymuje instrumenty pozwalające na wspólne tworzenie muzyki. Tylko czynny udział w warsztatach pozwala na doświadczenie oraz zrozumienie znaczenia omawianych umiejętności i wiedzy, dlatego też interaktywnośd obejmuje wszystkich uczestników biorących udział sesji.

Kolejnym istotnym elementem procedowanym w trakcie warsztatów jest komunikacja niewerbalna, jej znaczenie zarówno pod względem szybkości przekazu jak i uniezależnienia komunikatu od konotacji językowych. Jest to bardzo ważny element ułatwiający komunikację w kontaktach międzynarodowych wymagających doskonałej znajomości języków obcych.

Integracja grupy polegająca na koordynacji aparatu wykonawczego zespołu oraz znaczeniu jednostki, zarówno w kontekście pozycji wewnętrznego lidera, jak i członka sekcji. Wykorzystanie analogii działania zespołów roboczych do systemu pracy kameralnych zespołów muzycznych ułatwia adaptację i wdrażanie nowych pracowników do istniejących już systemów i sektorów.

Wartością dodaną opisywanych warsztatów jest zrozumienie znaczenia precyzji, perfekcji, samodyscypliny i zachowania procedur, jak również umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji oraz jej skutecznej realizacji.

Odniesienie do dziedzin sztuki wysokiej promuje normy świata kultury i międzynarodowego biznesu wysokiego szczebla. Zasady autoprezentacji, sztuki wypowiedzi, etykiety w kulturze oraz w biznesie stanowią osnowę scenariusza opisywanych warsztatów artystycznych.

 

Od lat traktuje popularyzację zdrowego stylu życia jako swą życiową misję. To ona zapoczątkowała w Polsce modę na bycie fit. Jest autorką  ponad 3 tysięcy programów telewizyjnych promujących zdrowie. Ostatnio przygotowuje dla TVN Style programu o tym, że warto zmienić nawyki żywieniowe i styl życia, by zachować dobrą formę i osiągnąć sukces. Emisja wrzesień 2018. Napisała ponad 300 artykułów do miesięcznika Twój Styl i Pani. 

Wydała 6 płyt z ćwiczeniami, oraz  8 książek  „Cudowny ruch” i „Zatrzymaj czas”, Sztuka Życia, Smaki Życia, Barre, Moda bez Metryki, Smakuj Życie oraz Kalendarz na 2017  które spotkały się z uznaniem czytelniczek.

Należy do największych na świecie amerykańskich organizacji zajmujących się promocją zdrowia i fitnessu: ECA i IDEA. Jest bywalczynią światowych kongresów i szkoleń, na których poznaje najnowsze trendy w dziedzinie zdrowia. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. Uznana za jedną z najbardziej wpływowych Polek. Regularnie prowadzi szkolenia dla firm z wellnessowego podejścia do życia, kobiecej strony biznesu itp.

Rocznik 1965, duchowny, publicysta i podróżnik. Wykształcenie z zakresu teologii i dziennikarstwa zdobywał w Krakowie (PAT) oraz Warszawie (UW) uzupełniając uniwersyteckie stopnie studiami podyplomowymi z zakresu zarządzania na legendarnej (wówczas, na przełomie tysiącleci) Wyższej Szkole Biznesu National Louis University w Nowym Sączu.
Współtwórca Radia Plus w Krakowie i organizator a potem także prezes ogólnopolskiej sieci pod ta sama nazwą. Doświadczenie w zakresie mediów zdobywał jeszcze w późnych latach 80. debiutując w prasie drugiego obiegu, co potem uzupełnił aktywnością na łamach ogólnopolskich dzienników i tygodników opinii. W 2007 r. na zlecenie grupy ITI założył i kierował tematycznym kanałem religijnym religia.tv stawiając na formułę programu opartego na szeroko pojętej ofercie tematyki ekumenicznej, pozbawionej zaangażowania politycznego w zamian za to prezentującego szerokie spectrum postaw i religijnego doświadczenia Polski, Europy i świata. Szeroko pojęta tematyka religijna, społeczna i kulturowa w połączeniu z zainteresowaniem sprawami międzynarodowymi wyróżniały także kolejne przedsięwzięcie – cotygodniowy program publicystyczny "Piąta strona świata" nadawany na antenie TVN24 BiS w okresie 2015-2017.
Na antenie kanałów Grupy TVN regularnie komentował bieżące wydarzenia społeczne i polityczne, co ostatecznie (latem 2017, po zmianie na funkcji Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego) nie spotkało się z aprobatą i uznaniem władz kościelnych.
Autor kilku książek (m.in. "Słownik języka boskiego" – zapis rozmów z popularnymi ludźmi polskich mediów i kultury,  "Moje syberyjskie podróże" o fascynacji życiem i historią tej części świata oraz "Szaleńcy Pana Boga"  zawierające reportaże poświęcone pracy polskim misjonarzom oraz współautor kilkunastu filmów o tematyce religijnej, historycznej i społecznej. Na swoim koncie ma także wykłady z zakresu motywacji, team buildingu i treningu personalnego. Aktualnie przygotowuje cykl programów "podróże do Miejsc Świętych" oraz książkę "Rosja na skróty" opowiadającą o współczesnej Rosji i jej mieszkańcach.

Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Urodzona w 1977 w Białymstoku. Obecnie mieszka w Warszawie. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem: Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka, dokumentów kryminalnych Polskie morderczynie i Zbrodnia niedoskonała oraz podręcznika Maszyna do pisania. Ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską: Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony, Czerwony Pająk. Pochłaniacz otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów 2015, a Okularnik – nagrodę Bestsellery Empiku 2015. Prawa do wydań zagranicznych zostały dotąd sprzedane do 12 krajów, zakupiły je największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Penguin Random House.

Dziennikarka i wielokrotnie nagradzana reżyserka filmów dokumentalnych, specjalizująca się w filmach przełomowych i mocno przemawiających do odbiorcy.

Urodziła się i wychowała w Polsce, ale większość swojego życia zawodowego spędziła w Wielkiej Brytanii, pracując dla telewizji BBC. Ewa podróżowała i pracowała w wielu krajach na świecie, gdzie zrealizowała dokumenty śledcze, polityczne i programy poruszające kwestie społeczne.

Jej filmy ujawniły nowe informacje o kwestiach takich jak korupcja w Rosji Borysa Jelcyna, tajne więzienia w Korei Północnej, wojna domowa w Kolumbii czy tajny i nielegalny program CIA ekstradycji w trybie nadzwyczajnym osób podejrzanych o terroryzm.

Dokumenty Ewy Ewart opowiadają o najbardziej pamiętnych wydarzeniach, jak tragedia w Biesłanie – film zrealizowany na pierwsza rocznicę ataku terrorystycznego, w wyniku którego zginęło ponad 170 dzieci. W kolejnym dokumencie, pięć lat później, Ewa skupiła się na traumie jaką wciąż odczuwały dzieci, które przeżyły nieludzki zamach.

Od kilku lat Ewa Ewart jest prezenterką pasma filmów dokumentalnych o tematyce zagranicznej w TVN24 i TVN24Bis, komercyjnej stacji telewizyjnej w Polsce, należącej do Amerykanów.

Ewart jest także mówcą motywacyjnym dla różnych grup odbiorczych, z którymi dzieli się swoim doświadczeniami, opisanymi w książce „Widziałam”.

Mieszka w Krakowie. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, obecnie prowadzi jej Fundację. Wykłada teorię literatury, retorykę i creative writing na Wydziale Polonistyki UJ, przekłada i pisuje książki dla dzieci i dorosłych. Autor felietonów o książkach (Xięgarnia w TVN24) i języku („Gazeta Wyborcza"), a także książek popularyzujących retorykę i zagadnienia komunikacji. Doktorat i habilitację poświęcił filozoficznym uwikłaniom retoryki. Obecnie – wraz z prof. Katarzyną Kłosińską – pracuje nad książką o języku epoki „dobrej zmiany”. 

Wybrana bibliografia:
Między retoryką a retorycznością, Kraków 2003. 
Retoryka podręczna, czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić (współautorka: A. Załazińska), Kraków 2005. 
Retoryka codzienna. Poradnik nie tylko językowy (współautorka: A. Załazińska), Warszawa 2010. 
Retoryka obrazu. Przyczynek do percepcyjnej teorii figur, Gdańsk 2012. 
Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci (współautorka: A. Załazińska), Łódź 2013. 
Pypcie na języku, Warszawa 2017.

Niezwykle utalentowana artystka. Z równie wielkim powodzeniem występuje na teatralnej jak i muzycznej scenie. Ma charyzmatyczny soulowy głos i oryginalną urodę. Niesamowita, urocza aktorka – piosenkarka, prezenterka. Znana jako Eliza z „Rodziny Zastępczej”, Liliana z „Barw Szczęścia”, oraz ról w serialach „Niania”, „Teraz Albo Nigdy”, „Daleko Od Noszy”, „Ranczo”, oraz „Na Krawędzi”.
Aleksandra wzięła udział także w kilku programach rozrywkowych: „Jak Oni Śpiewają”, „Mów Mi Mistrzu”, Zwycięstwem w pięknym stylu zakończyła show „Gwiazdy Tańczą Na Lodzie” (TVP). Podobnie było w przypadku programu „Viva Królowie Densfloru” (MTV). W maju 2016 roku artystka zwyciężyła w 5 edycji programu "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", z której wygraną 110 tysięcy złotych przekazała Fundacji "Dom w Łodzi".
Aktorstwo, to nie jedyne zajęcie Aleksandry. Jest doświadczonym konferansjerem. Prowadziła wiele wydarzeń kulturalnych, modowych, tanecznych, okolicznościowych, sportowych, licytacji. Była gospodarzem programów telewizyjnych „Operacja Stylówa” (MTV) oraz „Ekipa Na Swoim” (Polsat). W maju 2016 Aleksandra Szwed prowadziła jeden z koncertów POLSAT Superhit Festiwal w Sopocie, oraz Sylwestrową Moc Przebojów z Maciejem Rockiem. Od listopada 2016 do marca 2017 prowadziła poranny program #dzieńdobryWP w nowej telewizji portalu Wirtualna Polska.
Koncertuje z zespołem The CzadMakers. Koncerty grają trzech klimatach: „Gotowi Na Miłość” (opo-rock), „Lady is Jazz” (jazz-swing) i „Dwanaście Życzeń”  (piosenki zimowe i kolędy w nietypowych aranżacjach).
Na deskach teatru oglądaliśmy ją w spektaklu „Antoin” (rola Josephine Baker), „Dwie Połówki Pomarańczy” (Alex, Teatr Capitol), Siostrunie (Ale Teatr), „Przepraszam, Co Pan Tu Robi?” (Agencja Diabeł), oraz „Alibi od zaraz” (premiera październik 2017, Teatr Capitol).
W roku 2017 wzięła udział w evencie „Na Linii Strzału”. W tym, przeznaczonym dla biznesu wydarzeniu szkoleniowo-teatralnym, jest drugim reżyserem, aktorką, oraz prowadzi warsztaty teatralne dla uczestników.   
Aleksandra, to kobieta o wielu talentach, która bez najmniejszych trudności wciela się w różnorodne role. Z radością wita i kreuje nowe przestrzenie artystyczne.

 

Aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Dyrektor artystyczny Teatru IMKA. Absolwent krakowskiej PWST. Debiutował w teatrze 16 grudnia 1995 w roli mistrza ceremonii w spektaklu „Biesy albo Mały Plutarch żywotów nieudanych” według powieści Biesy Fiodora Dostojewskiego w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Występował w teatrach krakowskich: im. Juliusza Słowackiego (1997–1999), Sceny STU (1997–1999), Nowym w Łodzi (1999–2003, 2005) oraz teatrach warszawskich: Montownia (2002), Narodowym (2003–2004), Rozmaitości (2005) i Centrum Artystycznym M25  (2006). W 2003 podczas XXVIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych w Opolu odebrał nagrodę aktorską za rolę Drania
w spektaklu "Kurka wodna" Witkacego w Teatrze Nowym w Łodzi. Jest laureatem również nagrody na IX
i X Festiwalu Dobrego Humoru w kategorii Gwiazda Uśmiechu.

Absolwent wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. 35 lat pracy w Milicji i Policji w słuzbie kryminalnej i antyterrorystycznej.
Pierwszy w historii kraju i jedyny poseł policjant pełniący funkcje parlamentarzysty przez 16 lat. Twórca Sejmowej Komisji d/s Służb Specjalnych. Współtwórca wielu ustaw dotyczących bezpieczeństwa. 

Były szef ochrony i doradca d/s bezpieczeństwa Prezydenta Kwaśniewskiego. Jedyny policjant w Polsce trzykrotnie odznaczony Medalem Za Odwagę, a także Orderem Kawalerskim i Oficerskim Krzyża Polonia Restituta. Ranny w służbie.
Jedyny policjant z kraju prezentowany w elitarnym miesięczniku Soldier of Forune. 

Dowódca największej operacji w historii świata wykonywanej na zlecenie rządu Izraela przerzutu z ZSRR obywateli rosyjskich pochodzenia żydowskiego. Praktyka: Francja-MSW staż antybandycki. Niemcy-Landeskryminalamt – ochrona świadków koronnych. USA-Departament Stanu Antiterrorism Asistance Program. USA-Departament Skarbu Biuro Alkoholu, Tytoniu i Broni Palnej. 
Międzynarodowy Program Śledztwa po Wybuchu. 

Licencjonowany specjalista w zakresie wyszukiwania i neutralizacji środków i urządzeń wybuchowych. Licencja MSW posługiwania się bronią specjalnego przeznaczenia. Licencja Ministerstwa Obrony Narodowej, samodzielnego kierowania pracami przy użyciu bojowych środków minerskich i pirotechnicznych. Licencje KG Policji: strzelec wyborowy, walka z terroryzmem i bandytyzmem.

Dziennikarka, felietonistka. Prowadzi program Xiegarnia TVN24, publikuje na www.polityka.pl  Autorka książek, m.in. “Kto to pani zrobił?”, “Dziecko? O matko!”, “Pałac wiecznie żywy”. Założycielka Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, matka, żona, emerytowana tenisistka, osoba roztargniona.

Polski artysta i mówca motywacyjny, który urodził się bez rąk. W 2015 roku uruchomił projekt „Mariusz Rysuje”, którego celem było i jest inspirowanie ludzi poprzez sztukę. W 2015 roku w ciągu 17 dni przejechał z ekipą filmową ponad 12000 km rysując na ulicach Berlina, Amsterdamu, Londynu, Paryża, Barcelony, Marsylii, Wenecji, Rzymu i Aten spotykając podczas rysowania tysiące ludzi i rozmawiając z nimi. O mojej podróży rozpisywały się największe światowe media, dzięki czemu jego historię poznało ponad 120 milionów ludzi na całym świecie. Z tych największych pisali: El Mundo, The Huffington Post, National Geographic, Corriere della Sera, CCTV, czy El Pais. Mówiły o nim także media w takich krajach, jak Islandia, Nowa Zelandia, Rosja, Australia, Salwador, Boliwia, Brazylia, Tajwan czy Japonia.
Mariusza prace kupowane są na całym świecie, brał także udział w licznych wystawach oraz przeglądach sztuki w Polsce i na świecie (Austria, Wielka Brytania, Niemcy, Turcja, Stany Zjednoczone). Jest zdobywcą II Nagrody BEST GLOBAL ARTIST z 2013 roku z Wiednia.
W grudniu 2015 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, za autorski projekt podróży po Europie, otrzymał Nagrodę Publiczności „Człowiek Bez Barier 2015”.
Jako mówca motywacyjny występuje od 2011 roku i jest jednym z najmłodszych mówców w kraju. W tym czasie wystąpił przed kilkudziesięcioma tysiącami ludzi, a w lipcu 2016 roku został pierwszym w historii Polakiem, który wystąpił podczas dużej konferencji w Azji (National Taiwan University, Tajpej, Tajwan). W grudniu 2017 roku znalazłem się na Liście Mocy, czyli w gronie 100 Najbardziej Wpływowych Polek i Polaków z Niepełnosprawnością.
W listopadzie 2018 wygrał „Oskara sztuk wizualnych”, czyli nagrodę Best Global Artist 2018 podczas The Global Art Awards w Dubaju, a także Best Global Artist w kategorii „Realizm”.

Profesor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Wykładowca akademicki, krytyk filmowy, publicysta. W przeszło dwudziestu książkach śledził zarówno PRL-owską karierę takich obiektów jak saturator, ale też też dzieje kiksów, pomyłek i przeoczeń w „Panu Tadeuszu” i… naturalnie wybrane kwestie z historii kina, do której to tematyki mu najbliżej. Po kilka, kilkanaście lat (i do tej pory) związany z „Wprost”, „Newsweek.pl”, tygodnikiem „Przegląd”, magazynem „Twój Styl” i in. W dłuższych cyklach publicystycznych wypowiadał się w  I Programie PR, w TOK FM, a od kilku lat prowadzi codzienny felieton w Radiu Poznań. Ostatnio wydał: „100 najważniejszych scen filmu polskiego” oraz „Manewry miłosne. Najsłynniejsze romanse polskiego filmu”.
W trakcie redagowania tej notki słucha Nat King Cole’a. Ale to nic zobowiązującego – za chwilę przełączy na AC/DC.

DZIĘKUJEMY ZA ZAUFANIE