Katarzyna Wolszczak

Konsultantka, trenerka i mentorka zrównoważonego rozwoju. Pomaga odnaleźć się w zrównoważonym rozwoju w prosty sposób, po ludzku, bez eko ściemy i indoktrynacji.

Doradza w obszarach CSR, ESG oraz mierzenia śladu węglowego. Wyposaża w wiedzę o kwestiach przyczynowo-skutkowych związanych z klimatem w interaktywnej formie podczas warsztatów Mozaiki Klimatycznej jako jedna z pierwszych w Polsce facyliatorów. Jest ekspertką merytoryczną w Climate Leadership by UNEP-GRIP i Partnerstwie dla Klimatu Miasta Warszawa, liderką klimatyczną w Climate Reality Project oraz koordynatorką ogólnopolskiej sieci Zero Waste Professionals.

Współpracuje z sektorem prywatnym, publicznym, pozarządowym, szkołami i instytucjami kulturalnymi. Tworzy autorskie programy doradczo-szkoleniowe. W ciągu ostatnich dwóch lat przeszkoliła ponad 2 000 osób. Łączy świat ekologii ze światem biznesu, jest wykładowcą na WSB oraz mentorem i coachem ICF ze zrealizowanymi prawie 500 godzinami coachingowo-mentoringowymi. Pracuje w języku polskim i angielskim.

Szkoliła i doradzała m.in.:

Adidas, Adgar Poland, Assa Abloy, BNP Paribas, ClickMeeting, Colliers International, Capita, Clairant, Credit Agricole, Cushman & Wakefield, Decathlon, DOZ Apteki, EY, FIS Global, Generali, Gleeds, Havas Media Group, Intive, Microsoft, Mustela/Expanscience Laboratories, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, myhive, PURO Hotels, Rydoo, Saint Gobain, Site Poland, Tarkett, TAURON, URW/Westfield, Veolia, Wella Professionals.

Wybrane tematy:

  • S.O.S. Ziemia – co się dzieje z naszym klimatem, jakie skutki czekają nas w przyszłości, w jaki sposób nasze codzienne nawyki wpływają na planetę, jak być odpowiedzialnym konsumentem i jak każdy z nas może uratować Ziemię.
  • Zero waste w pigułce – klimat, plastik, zero waste w domu i w firmie, ekościema.
  • Zostań mistrzem recyklingu – jak prawidłowo segregować odpady, fakty i mity na temat recyklingu.
  • Czy ubierasz się w plastik? – o fast fashion i odpowiedzialnej modzie.
  • Ślad węglowy – firmowy, indywidualny i cyfrowy. Jak Netflix, media społecznościowe, chmura i nasze skrzynki mailowe wpływają na ślad węglowy.
  • Zrównoważona firma – jak prowadzić firmę w sposób przyjazny planecie i uczynić pracowników ambasadorami zielonej rewolucji.

Inicjatorka Instytutu Ekologii Cyfrowej, społecznie zaangażowanego przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w edukacji, cyfrowo ekologicznych audytach, pomiarach i optymalizacji produktów cyfrowych pod kątem redukcji ich emisyjności oraz doradztwie w obszarach zrównoważonej i etycznej digitalizacji.

Propagandystka zdecentralizowanych rozwiązań opartych na protokołach peer2peer, które niosą ze sobą obietnicę powrotu do pierwotnych idei Internetu, w której każda osoba podłączona do Sieci jest sobie równa i nienarażona na wyzysk i inwigilację przez centralne jednostki kontroli.

Filozofka z wykształcenia, doświadczenie zawodowe zdobywała przy realizacji projektów i doradztwie biznesowym w obszarach innowacji technologicznych i zrównoważonego rozwoju między innymi dla UNESCO, Deloitte, Saatchi&Saatchi, PARP, Tate Exchange, IKEA, DuPont, El Pais, African Leadership Academy. Umiejętności praktyczne w pracy z technologiami, od strony kodu i hardware’u, opanowała dzięki realizacji projektów we współudziale ze społecznościami makerskimi i hakerskimi.

Dzięki podróżom badawczym podczas, których przyglądała się z bliska procedurom i praktykom zarządzania wysypiskami elektronicznych opadów w Indiach, czy w trakcie przeprowadzania wywiadów z pracownikami kopalni kobaltu w Kongo, zrozumiała jak ogromny wpływ na degradację środowiska naturalnego i obniżenie poziomu dobrobytu wielu osób na świecie ma niepohamowany rozwój technologii, której prawdziwa twarz jest skrzętnie ukrywana przed nami pod przykrywką błyszczących ikon i płynnych interakcji. Dlatego też jej życiową misją stała się edukacja oraz dostarczanie narzędzi, które znacząco podniosą świadomość osób poruszających się w przestrzeni cyfrowej.

TYTUŁY WYSTĄPIEŃ

Cyfrowa Ekologia / Zrównoważona cyfryzacja

Zaledwie 25 lat temu cały Internet, zbudowany był z sieci połączonych ze sobą 1 000 maszyn. Szacuje się, że liczba ta podbiła aktualnie do niewyobrażalnych 22 miliardów, co doprowadziło nas prostą i niezwykle szybką ścieżką, do wytworzenia nowego środowiska: technicznego, które staje się integralnym elementem sfery naturalnej i społecznej. Mamy rok 2022, dostęp do łączności internetowej ustanowiony jest podstawowym prawem człowieka, a wciąż niewiele z nas wie i rozumie co składa się na jego infrastrukturę i jak duży wpływ na środowisko naturalne ma jej nieustający rozwój.

Podczas prezentacji poruszone zostaną wątki związane z cyfrową ekologią oraz przedstawiony zostanie przegląd najnowszych innowacji odpowiadających na związane z nią wyzwania.

  • biodegradowalna i organiczna elektronika
  • biomining, czyli wykorzystaniu bakterii w procesie przetwarzania sprzętu elektronicznego
  • praktyki zielonych centrów danych
  • modularna elektronika
  • zielony blockchain
  • przyszłość pod znakiem wodoru

+ możliwość przeprowadzenia warsztatu z obliczania cyfrowego śladu środowiskowego

Designing The Future

Designing The Future to seria wykładów, która analizuje holistycznie, przez pryzmat historyczny, ekonomiczny, społeczny i technologiczny wybrane obszary naszego codziennego życia.

Dzięki szerokiemu spojrzeniu, zyskujemy zdolność krytycznego spojrzenia na obrany kierunek, co pozwala poddać pod wątpliwość czy obrana forma jest tą, w której chcemy funkcjonować.

Na życzenie klienta, analizie poddana może zostać wybrana branża bądź też zjawisko społeczne.

Designing The Future: przemysł muzyczny

Dziś praktycznie każdy twórca muzyczny uzależniony jest od platform streamingowych, a jego popularność określana jest przez ilość obserwujących na popularnych platformach społecznościowych. Jak przez lata zmieniał się rynek muzyczny? Czy płyty vinylowe skazane są na odejście do lamusa, a przyszłość muzyki stoi pod znakiem enigmatycznych NFT?

+ możliwość przeprowadzenia warsztatu tematycznego „instrument muzyczny przyszłości”

Designing The Future: sex toys industry

Zwiększone tempo pracy, do której doprowadziło rozpowszechnienie się maszyn parowych podczas II Rewolucji Przemysłowej doprowadziły kobiety do histeri, którą rozładować były w stanie jedynie przenośne maszyny masujące. Tak właśnie ukształtował się początek rynku zabawek seksualnych, który w dniu dzisiejszym w związku z pandemią, rozwojem metaversum oraz startupów w dziedzinie sextech, każdego roku odnotowuje wzrost na poziomie kilku do kilkunastu procent.

Czy technologia w obecnej formie na łączy? A może rozdziela?

+ możliwość przepowadzenia warsztatu tematycznego „zabawki seksualne przyszłości”

Designing The Future: śmierć

Na dzień dzisiejszy, na świecie jest nas ponad 7 miliardów, a każde życie niesie ze sobą śmierć. Człowiek od zawsze marzył o złamaniu naturalnego prawa i osiągnięciu nieśmiertelności, każdego dnia staramy się więc urzeczywistnić te wizje. Dzięki rozwojowi medycyny jesteśmy w stanie drukować w 3D poszczególne elementy organów, a amputowaną kończynę zastąpić bioniczną protezą. Projekty takie jak Avatar 2045 rozbujają wyobraźnię i podnoszą dyskusje na temat przeniesienia jaźni do świata cyfrowego. Gdzie leży granica? Czy jest możliwe, że nasze wnuki będą porozumiewać się ze sobą wyłącznie za pomocą myśli?

Absolwentka studiów ekonomicznych i prawnych na Uniwersytecie w Bordeaux (Francja) oraz studiów podyplomowych w zakresie gospodarki odpadami w Szkole Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie.

Akredytowana konsultantka do obliczenia śladu węglowego Bilan Carbone© przez Institut de Formation Carbone oraz Association Bilan Carbone. Certyfikowana animatorka warsztatów edukacyjnych Mozaika Klimatyczna (La Fresque du Climat) opracowanych na podstawie raportów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu przy ONZ (IPCC). Ekspertka programu „Climate Leadership” prowadzonego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

W ramach założonej przez siebie firmy doradczej doradza firmom, jak ograniczyć negatywny wpływ działalności na środowisko i zmniejszyć ślad węglowy, oraz samorządom, jak przygotować i wdrożyć praktyki zrównoważonych miast i społeczności.

Współtworzyła, razem z Fundacją alter eko, pierwsze w Polsce Targi Zero Waste (organizowane od 2017 roku). Jest autorką licznych programów szkoleniowych dla firm i samorządów, a także organizatorką wydarzeń edukacyjnych skierowanych do różnych grup odbiorców (od 5 do 105 lat). Od 2016 roku w prowadzonych przez nią warsztatach i szkoleniach wzięło udział blisko 3300 osób. Praktykuje na co dzień styl życia niskoemisyjny oraz zero waste. Pracuje w języku angielskim, polskim i francuskim.

WYBRANE TEMATY:

Plastik wokół nas. Bądź eko i miej wpływ na życie własne i innych.

Zero waste czyli gotowanie, kosmetyki, detergenty i życie niskoemisyjne zgodne z zasadami eko równowagi. Gospodarka bezodpadowa i możliwości jej wdrożenia w życiu codziennym w pracy i w życiu prywatnym.

Jak zmienić świadomość środowiskową by zapoczątkować zieloną przedsiębiorczość? Koncepcja ‘zero-waste’ jako brakujący element podejścia ekologicznego w przemyśle – praktyczne wskazówki do wdrożenia w każdej firmie.

Filmy:

https://www.youtube.com/watch?v=-Vl8eH_uGWI

https://dziendobry.tvn.pl/styl-zycia/anna-pieta-modowa-buntowniczka-z-wyboru-da303708

Polska aktywistka ekologiczna, propagatorka ruchu less waste, autorka, współzałożycielka marki Local Heroes. W 2018 r. laureatka plebiscytu Kobieta Roku magazynu Glamour , w 2019 r. umieszczona na liście magazynu Forbes „30 przed 30”. Współtwórczyni akcji społecznej „Tu pijesz bez słomki”. Od 2019 r. prowadzi rubrykę „Eko strefa” w magazynie Glamour. Panelistka III Kongresu Praw Obywatelskich (13-14 grudnia 2019 r.)

Szpura powróciła do polskiej przestrzeni publicznej jako aktywistka ekologiczna. Jako inspiracje dla swojego aktywizmu Szpura podaje książkę „Overdressed: The Shockingly High Cost of Cheap Fashion” autorstwa Elizabeth Cline oraz film „The True Cost”, pokazujący warunki pracy dotykające pracowników szwalni największych firm odzieżowych typu fast fashion. Areta Szpura propaguje podejście do ekologii polegające na metodzie małych kroków (baby steps), które przekładają się na większe zmiany: rezygnacja z plastikowych słomek, kupowanie mniejszej ilości ubrań i produktów, picie wody kranowej zamiast butelkowanej, korzystanie z wielorazowych opakowań i pojemników.

W maju 2019 r. wydała książkę „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety”. Publikacji towarzyszyło uruchomienie w 27 maja 2019 r. Poradni Ekologicznej w centrum Warszawy. Obecnie Areta jest jednym z najlepszych w Polsce specjalistów w kwestiach ekologii oraz prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące odpowiedzialnej konsumpcji, świadomych zakupów i produkcji własnych kosmetyków.

Analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów Świat na rozdrożu i Rewolucja energetyczna. Ale po co?. Redaktor portali ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl. Przewodniczący polskiego oddziału ASPO (Association for the Study of Peak Oil) i członek rady programowej INSPRO. Laureat „Dobromira Roku 2013” oraz głównej nagrody „Dziennikarze dla klimatu” 2015.

Do każdego wykładu proponujemy książkę autora:

Zobacz rozmowę z red. Grzegorzem Miecugowem:

Działacz na rzecz ochrony środowiska, ekspert ds. klimatu i energii, doktorant w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (polityka publiczna). Ukończył prawo (specjalizacja: prawo ochrony środowiska UE) na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkołę Prawa Angielskiego i Europejskiego Uniwersytetu w Cambridge. Jest absolwentem Międzynarodowego Programu Stypendialnego DBU dla specjalistów z dziedziny ochrony środowiska (Hamburg) oraz 24. Szkoły Liderów Politycznych prowadzonej przez Fundację Szkoła Liderów. Od kilku lat pracuje dla organizacji ekologicznych zajmujących się tematyką ochrony powietrza i ochrony klimatu. Regularnie komentuje zagadnienia dotyczące polityki ekologicznej na łamach ogólnopolskich i zagranicznych mediów (m.in. TVN24, TOK FM, PR 1, PR 3, Newsweek.pl, Tygodnik Powszechny, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna, Financial Times). Prowadzi szkolenia z wystąpień publicznych.

DZIĘKUJEMY ZA ZAUFANIE