Maciej Samcik

Bloger, influencer, publicysta, ekonomista, analityk zjawisk finansowych. Właściciel serwisu „Subiektywnie o finansach”. Od 2009 r. do 2017 r. prowadził blog o tej samej nazwie. W latach 1997-2018 dziennikarz finansowy „Gazety Wyborczej” i twórca Ekipy Samcika (grupy dziennikarzy prowadzących działalność interwencyjną). Współtwórca i redaktor dodatku „Gazety Pieniądze”, a później „Pieniędzy Ekstra” (czwartkowe strony finansowe w „Gazecie Wyborczej”). Specjalizuje się w tematyce finansowej. Pisze o giełdzie, ubezpieczeniach, inwestowaniu, bankach i finansach osobistych. Laureat prestiżowych nagród dziennikarskich.

W 2005 r. otrzymał nagrodę „Grand Press” w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne”, zaś w 2014 r. – „Grand Press Economy”. W 2013 r. uznany za najlepszego dziennikarza ekonomicznego w konkursie im. Władysława Grabskiego, organizowanym przez NBP. Laureat nagrody specjalnej UOKiK, Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club, a także – jako jedyny w kraju dziennikarz dwukrotnie – nagrody „Heros Rynku Kapitałowego” przyznawanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Finalista nagrody im Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby.

Nagradzany też przez branżowe organizacje rynku finansowego. W 2004 r. został wyróżniony przez Związek Banków Polskich nagrodą im. Mariana Krzaka, zaś w 2006 r. otrzymał nagrodę Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami dla najlepszego dziennikarza piszącego o tematyce funduszy inwestycyjnych. Autor czterech książek-poradników poświęconych pieniądzom i problemom konsumentów: „Przewodnika po domowych finansach” (2010 r.), „Jak inwestować i pomnażać oszczędności” (2012 r. oraz 2014 r.), „100 potwornych opowieści o pieniądzach” (2014 r.) oraz „Moje pierwsze kieszonkowe” (2016 r.). Pochodzi z Poznania.

Z wykształcenia ekonomista, absolwent tamtejszej Akademii Ekonomicznej. Poza finansami interesuje się fotografią, historią najnowszą Polski, tenisem oraz technologiami. Od jesieni 2020 r. współtworzy serwis Homodigital.pl.

Wybrane tematy:

– jak rozsądnie zarządzać domowym budżetem (żebyś rządził pieniędzmi, a nie one Tobą)
– jak lokować oszczędności/inwestować pieniądze
– jak zabrać się za budowanie pierwszego portfela inwestycji
– pieniądze w czasach zarazy (patenty na oszczędności)
– jak ochronić oszczędności przed inflacją
– konsument w sieci (zagrożenia i rozwiązania warte polecenia)

Na rynkach od finansowych od 1996 roku. Pracował jako analityk finansowy, strateg i zarządzający aktywami w
Commercial Union (Aviva), DM BZ WBK (Santander) i Amundi Polska. Przygotowywał strategie inwestycyjne,
scenariusze makroekonomiczne i wyceny instrumentów inwestycyjnych. Był również członkiem rad nadzorczych w
spółkach notowanych na GPW. Od 2019 w Analizy Online. Prowadzi bloga na tematy inwestycyjne, komentuje
sytuację na rynkach i w gospodarce w programie Analizy Live. Główne obszary zainteresowań to psychologia
inwestowania, trendy na rynkach finansowych i w gospodarce.

Dziennikarz ekonomiczny, manager i konsultant biznesowy w zakresie zarządzania mediami, komunikacji wewnętrznej w korporacjach i komunikacji strategicznej. Dyrektor Zarządzający sementu Biznes I Finanse w Grupie Onet – RAS Polska. Twórca, Redaktor Naczelny i Dyrektor TVN CNBC (2007 – 2013), wcześniej twórca i Szef Redakcji Biznesowej TVN24 (2001 – 2007). Laureat wielu nagród, między innymi Kisiela, Fikusa i Grand Press (2006). Absolwent Advanced Management Program IESE Business School i Nauk Politycznych UW. Autor licznych, wielokrotnie nagradzanych formatów telewizyjnych, w tym popularnego przez wiele lat magazynu Firma. 
Managing Director of Business & Finance Segment at Onet – RAS Poland. Previously Business Consultant (Corporate Internal Communication, Strategic Communication and General Management in Media – Aug. 2013 – Feb. 2016). Creator, Head of Slider and Managing Director of franchise TV business slider channel TVN CNBC (2007 – 2013). Head of Business Desk of the first slider channel in Poland, TVN24 (2001 – 2007). Multi award winning journalist (incl. Kisiel, Fikus and Grand Press awards in 2006). IESE Business School alumnus (Warsaw AMP 2009) and MSc Political Science Warsaw University. Author of multiple TV formats, including Firma (TVN24 2003 – 2009). 

Rozszerzone, wybrane tematy/ obszary wystąpień:

1. Zmiana: jak modny straszak zamienić w źródło sukcesu?
Wciąż słyszymy, że wszystko się zmienia i to dużo szybciej niż kiedyś. Zmiany w biznesie, zmiany w polityce, zmiany społeczne. Ale… czy rzeczywiście są na to jakieś dowody? Przecież wszystko zmienia się od zawsze? Czy rzeczywiście Zmiana zmieniła swój charakter? A jeśli tak – to co z tego wynika dla mnie? Dla mojej rodziny, dla mojej firmy? Jak coś z czym trzeba się pogodzić, zamienić na coś, z czego można skorzystać?

2. Jak pokonać wroga, który nazywa się INNOWACJA?
Od Komisji Europejskiej, przez rządy, profesorów zarządzania, różnorakich guru biznesu aż po dziennikarzy: wszyscy chcą innowacji i z entuzjazmem pokazują jej efekty… w postaci sukcesu tych, którzy ją wprowadzili. Ale co z tymi, których model biznesowy został zaatakowany? Kto i dlaczego traci na innowacjach? I jak się przygotować na atak innowatorów – tak by wyprzedzić ich uderzenie?

3. Innowacja: Trzy powody, dla których musisz ją praktykować.
To się może stać na wiele sposób, ale trzy z nich są najbardziej prawdopodobne: pojawi się produkt prawie taki sam jak Twój, ale robiony dużo taniej. Usługi, które świadczysz ich adresaci zaczną sobie świadczyć sami. Specjaliści, których zatrudniasz odkryją, że nie jesteś już im potrzebny jako platforma do zdobywania klientów – więc pozakładają własne firmy i bez Ciebie będą świadczyć usługi Twoim dotychczasowym klientom. Jak to możliwe? Raczej prędzej, niż później, pojawi się technologia, która zakłóci funkcjonowanie Twojego biznesu (Disruptive technology). Kogo to już spotkało i jak się to skończyło? Jakich objawów wypatrywać i jak uciec… z mrocznej strony wykresu cyklu życia firmy? 

4. Moja firma i jej komunikacja: jak tysiące możliwych scenariuszy zamienić w jeden, zwycięski?
Automat do gier hazardowych (popularnie zwany jednorękim bandytą), w minimalnej wersji wyposażony jest w 3 bębny po 20 pozycji. Daje to 8 tysięcy możliwych kombinacji. Ciężko założyć, że jeśli zaczniemy grać, rzeczywiście uda nam się wygrać. Z komunikacją jest podobnie. Wystarczy 5 agencji w przetargu, 5 strategii marketingowych do wyboru, 5 modeli media mix, 5 różnych kreacji reklamowych i 5 różnych złożeń budżetowych… i mamy 3125 możliwych kombinacji. A w biznesie nie ma miejsca na rzucanie kostką – trzeba podejmować świadome decyzje. Porozmawiajmy, jak zredukować niepewność…

5. Współczesne media: poszukiwania zaginionej misji 
Choć większość współczesnych od zawsze narzeka, że dziś to już nie jest to, co było kiedyś – w przypadku współczesnych mediów poczucie niekorzystnej zmiany wydaje się szczególnie uzasadnione. Media profesjonalne zagubiły gdzieś swoją misję. Media społecznościowe do żadnej misji nie dorosły – co pokazały wyraźnie ostatnie wybory w USA. A bez mediów, wolnych, niezależnych i obiektywnych, trudno sobie wyobrazić wolny, demokratyczny świat. Co się stało z mediami, jakie siły rządzą zachodzącymi w nich przemianami i czym to wszystko może się skończyć? 

6. Myśl o swojej pracy jak biznesmen: kreacja wartości jako najbardziej opłacalny koncept biznesowy
Praca – część życia, której poświęcamy co najmniej tyle czasu, sił i energii, co Rodzinie – na ogół nie daje nam aż tyle satysfakcji, ile byśmy chcieli. A też nie zawsze mamy pomysł, jak spowodować, by współpracownicy i szefowie byli z nas naprawdę zadowoleni. Często mamy w pracy robić biznes a stajemy się zwykłymi administratorami. A gdyby tak… zmienić perspektywę? Gdyby zacząć koncentrować się nie na tym, co uzyskujemy, ale na tym, co mamy do zaoferowania? Nastawmy się na KREACJĘ WARTOŚCI. Co to jest i jak to zrobić – rozmowa o najważniejszych założeniach.

Dziennikarz telewizyjny i radiowy. Fan mediów społecznościowych. W tych tradycyjnych – od początku XXI wieku. Od 2007 r. w TVN. Kiedyś reporter TVN CNBC (program "Fakty, Ludzie, Pieniądze"), dzisiaj prowadzący TVN24 BIS. Do zobaczenia w licznych programach codziennych, m.in. "Dzień Na Świecie" i "Dzień Na BIS". Gospodarz programów ekonomicznych w radiowej Trójce. Do usłyszenia w audycjach "Informator Ekonomiczny" i "Bardzo Ważny Projekt". Do przeczytania w internecie, najczęściej na Twitter.com/patrycjuszwyzga. Specjalizuje się w tematyce gospodarczej i sprawach międzynarodowych. Prowadzi całe konferencje i moderuje panele dyskusyjne. Ma doświadczenie jako gospodarz spotkań z udziałem kilkuset gości. Na konferencjach opowiadał i pytał m.in. o infrastrukturę drogową czy kolejową, budownictwo, logistykę, motoryzację, bankowość, finanse, inwestycje, innowacje i samorządy. O mediach opowiadał studentom EAD i SWPS. W wolnych chwilach szybko jeździ motocyklem. I przede wszystkim opiekuje się dwójką kochanych urwisów, o czym jako "Pan z dziećmi" opowiada na Facebooku. 

Dziennikarz ekonomiczny, prezenter i wydawca głównego programu gospodarczego TV Polsat Slider – Biznes Informacje. Wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. 
Autor licznych felietonów, artykułów i analiz m.in. dla magazynu„Sukces“ i dziennika „Rzeczpospolita“, wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Administracji na Wydziale Nauk Społecznych, współpracownik Fundacji im. Lesława A. Pagi oraz Fundacji Obserwatorium Zarządzania. 
Prowadzil wiele debat gospodarczych, kongresów oraz moderował liczne spotkania branżowe o tematyce finansowej m.in. dla Ministerstwa Gospodarki oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
.

Dziennikarz ekonomiczny i prezenter. Kilkanaście lat w programach informacyjnych grupy TVN.  Redakcja ekonomiczna TVN24, TVN CNBC, TVN24 Biznes i Świat. Autor i gospodarz programów o tematyce gospodarczej i międzynarodowej.  W mediach od połowy lat 90 tych. Przeprowadził tysiące wywiadów  z ludźmi związanymi z rynkiem finansowym, gospodarką, polityką.  W latach 2004 – 2011 na antenie TVN24 ukazywał się jego autorski program o finansach osobistych „Portfel”. Został dwukrotnie nagrodzony w konkursie Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Jest laureatem między innymi nagrody im. Mariana Krzaka Związku Banków Polskich oraz „Libertas at auxilium” Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  Obecnie Dyrektor Rozwoju Mediów w firmie Analizy Online.  Rozmowy o biznesie i gospodarce prowadzi też od lat z bezpośrednim uczestnictwem publiczności.  Prowadził panele dyskusyjne między innymi w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Prowadził też całodzienne wydarzenia z panelami dyskusyjnymi takie jak Kongres Ryzyka Finansowego Biura Informacji Kredytowej , konferencja Contry Risk – Coface czy konferencja Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej.

DZIĘKUJEMY ZA ZAUFANIE