Zygmunt Choreń

Polski konstruktor jachtowy, znany jako Ojciec żaglowców. Absolwent Politechniki Gdańskiej i Leningradzkiego Instytutu Budowy Okrętów , żeglarz (kapitan jachtowy); członek załogi Otago w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread; należy do Bractwa Kaphornowców; pracownik Politechniki Gdańskiej, a następnie biura konstrukcyjnego Stoczni Gdańskiej. Od 1978 główny konstruktor żaglowców w Stoczni Gdańskiej. Projektant największych na świecie statków żaglowych. Konstruktor SV Royal Clipper, Fryderyka Chopina, STS Daru Młodzieży i pięciu podobnych jednostek.

Lista żaglowców zaprojektowanych lub przeprojektowanych przez inż. Zygmunta Chorenia:

  • 1980 – Pogoria – barkentyna
  • 1982 – Dar Młodzieży – fregata
  • 1982 – Iskra II – barkentyna
  • 1984 – Kaliakra – barkentyna
  • 1985 – Oceania – statek badawczy; eksperymentalny typ ożaglowania rejowego z automatyką obsługi żagli
  • 1987 – Drużba – fregata
  • 1987 – Mir – fregata
  • 1988 – Alexander von Humboldt – przebudowa z istniejącego kadłuba latarniowca
  • 1989 – Chersonez – fregata
  • 1989 – Pałłada – fregata
  • 1991 – Nadezhda – fregata
  • 1991 – Fryderyk Chopin – bryg
  • 1991 – Kaisei
  • 1995 – Estelle – barkentyna wybudowana jako statek handlowy dla fińskiego armatora; używana przez stowarzyszenie "Uusi Tuuli" do pomocy humanitarnej i różnego rodzaju akcji społecznych
  • 2000 – Royal Clipper – ex "Gwarek" – pięciomasztowa fregata, największy obecnie pływający żaglowiec
  • 2002 – Mephisto – szkuner gaflowy należący do firmy Moran Yacht & Ship, Inc., która go czarteruje na rejsy komercyjne
  • 2010 – Running On Waves w pełni zautomatyzowana barkentyna wybudowana dla rosyjskiego armatora komercyjnego
  • 2015 – STS Lê Quý Dôn

Designer, kurator wystaw, wykładowca. Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Poznaniu, Lyonie i Paryżu.

Stypendysta Rządu Francuskiego w Paryżu, prestiżowej Casa de Velazquez – Academie de France w Madrycie i Residency RU w Nowym Jorku. Autor mebli miejskich i instalacji dla ogrodu Albertine okalającego Bibliotekę Królewską w Bruskeli, ogrodu Zhongshan w Szanghaju i w dzielnicy La Defense w Paryżu. Laureat licznych międzynarodowych nagród, między innymi LVMH Louis Vuitton. Moet Henessy dla Młodych Twórców i Rado Star France 2013 – Prix du Public przyznanej podczas Paryskiego Tygodnia Designu. Paweł Grobelny jest także czynnym kuratorem wystaw poświęconych projektowaniu. Wystawy przygotowane przez Pawła Grobelnego pokazywane były między innymi w Muzeum Sztuki Współczesnej w Bukareszcie, Muzeum Sztuk Dekoracyjnych w Budapeszcie, Muzeum Designu w Helsinkach, Korea Foundation w Seulu, Inno Design Tech Expo w Hong Kongu i Centrum Architektury w Paryżu.

Absolwentka Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego i Architektury Wnętrz. Podczas studiów brała udział w wielu konkursach na szczeblu krajowym i międzynarodowym. W 2009 roku nagrodzona Stypendium Ministra Kultury za doskonałe wyniki w nauce. Jej prace były wystawiane na wystawach i festiwalach designu Łódź Design Festiwal, Gdynia Design Days. Laureatka nagrody Red Dot 2013. Uwielbia sport w szczególności sporty wodne, podróże i szeroko pojętą sztukę. 

Zasiada w jury: Arena Poznań, Mazda Design Days. 

Absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie, ostatni wychowanek i kontynuator drogi Cezarego Nawrota. Współtwórca Pracowni Podstaw Projektowania dla przyszłych projektantów Na Wydziale Wzornictwa w Warszawie. 
Projektuje wirtualne przedmioty, które można potem znaleźć w realnym świecie, na półkach sklepowych. Za sprzęt AGD: sokowirówkę, czajnik i toster otrzymał nagrodę Dobry Wzór. W wolnych chwilach latem jeździ nad morze żeby uprawiać kitesurfing, a zimą w góry na snowboard. Specjalista od druku 3D. Wyładowcza na warszawskim ASP. 

Student Architektury na Politechnice Warszawskiej. Wieloletni współpracownik, wychowanek i kontynuator myśli Janusza Kaniewskiego. Pod jego bacznym okiem stawiał swoje pierwsze kroki w świecie designu, aby potem zostać projektantem w JKD. Prywatnie miłośnik nadmorskich wędrówek oraz fotografii (w szczególności fotografii architektury). W wolnych chwilach najczęściej można go spotkać nad kartką papieru z ołówkiem w ręku… chyba że właśnie przygotowuje się do egzaminów.

Urodził się w polskiej rodzinie w Londynie. Po studiach fotograficznych w London College of Printing przyjechał w 1973 roku do Polski na kilka miesięcy – i został do dziś. Od końca lat 70. współpracował z amerykańskim tygodnikiem Newsweek, dla którego fotografował narodziny Solidarności i stan wojenny. Od 1985 roku robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach dla amerykańskiego czasopisma TIME. Dokumentował najważniejsze wydarzenia lat 80. w Polsce i sąsiednich krajach. W 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara otrzymał nagrodę w konkursie World Press Photo. W 1989 dokumentował upadek komunizmu w Europie dla czasopisma TIME. W latach 90tych współpracował też z niemieckim tygodnikiem Der Spiegel. Przez wiele lat opracował kilka projektów, cykli fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach Polski i za granicą (m.in. "Tabu. Portrety Nie Portretowanych", "Listy do syna"). Jest członkiem rzeczywistym ZPAF, odznaczonym w grudniu 2009 srebrnym medalem Gloria Artis. Jest autorem 6 albumów: “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty.” (BOSZ, 2004); “13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006); “In Your Face. Oblicza Niedawnej Przeszłości” (edition.FOTOTAPETA, 2011), “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ 2014); “Niedenthal. Chopin” (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 2016); “1989. Rok Nadziei” (BOSZ 2017) i autobiografii “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy, 2011).
Mieszka w Warszawie.

 

 

Studiowała w Design Academy Eindhoven i w Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch. Po otrzymaniu dyplomu w 1998 roku, swoją karierę rozpoczęła jako Sensorial Trend Analyst w departamencie strategii firmy Philips Design, gdzie m.in. była członkiem teamu rewolucyjnego projektu Ambient Intelligent. Przez ponad 13 lat pracowała dla największego holenderskiego studia projektowego VanBerlo w Eindhoven, gdzie odpowiadała za stałe monitorowaniem trendów w różnych dziedzinach przemysłu. Obecnie, od prawie 5 lat operuje w ramach własnej marki 360 Inspiration.
Jej klientami są zarówno wielkie światowe korporacje, jak i średnie oraz mniejsze firmy. Jest autorką serii książek o trendach – 360°Trend Reports, nagrodzonych Red Dot Design Awards 2009. Zuzanna jest wykładowcą na Uniwersytecie TU/e w Eindhoven na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Pełni rolę doradcy ds. innowacji i designu dla polskich i holenderskich instytucji rządowych. Prowadzi wykłady i warsztaty na temat trendów dla szkół i biznesu. Jest pomysłodawczynią i współzałożycielką wyższej szkoły designu – School of Form w Poznaniu. Stały ekspert Concordia Design. Jedna z najbardziej wpływowych kobiet w polskim designie.

 

Karierę projektanta samochodów rozpoczął po ukończeniu studiów z dziedziny projektowania transportu na Royal College of Art w Londynie w roku 1988. Uprzednio absolwent londyńskiej Chelsea School of Art and Design oraz student Politechniki Gdańskiej. Początkowo zatrudniony w firmie TWR (Tom Walkinshaw Racing) dokąd trafił przez zaproszenie go przez Peter’a Stevens’a do współpracy nad samochodami sportowymi grupy C. W przeciągu niemal dwóch lat współpracowal w tworzeniu samochodów takich jak Holden GroupA, Mazda, Volvo, Lotus oraz Jaguar XJR15 oraz XJ40 Sport. Pod koniec roku ’89 po pomyślnym zakończeniu projektu dla Jaguar Sport zaoferowano mu pracę w macierzystym studio projektowym firmy Jaguar Cars, gdzie pracował do marca 2019 roku zajmując stanowisko Design Manager’a w studio projektowym firmy. W trakcie jego 30-to letniej kariery, w tej firmie odpowiedzialny byl za tworzenie zarówno wnętrz jak i nadwozi wielu samochodów (XK8, XJ8, X-Type,S-Type, XF oraz XK). W ostatnich kilku latach pod jego kierunkiem powstały projekty takie jak XF-Facelift, XF-Sportbrake , Project 7 oraz F-Type Coupe. Projekt, który zdobył miano “najpiekniejszego samochodu sportowego roku 2014” w plebiscycie czytelników czasopisma Auto Motor und Sport. W kwietniu 2019 roku przeszedł na emeryture aby poswiecic swój czas na przekazywanie wiedzy i doświadczenia młodym adeptom sztuki projektowania jak równiez uczestniczyć w projektach związanych z przyszłymi formami mobilności. W 2017 roku czasopismo AutoSwiat przyznało mu tytuł Czlowieka Roku za całokształt pracy w przemyśle motoryzacyjnym.

 

He began his career as an automotive Designer after completing masters degree course in Automotive Design at The Royal College of Art in London. Prior to that he was a student at Chelsea School of Art and Design in London and Gdansk Polytechnic in Poland.

His first job as an automotive designer was with TWR (Tom Walkinshaw Racing) alongside Peter Stevens who invited him to join his newly established design team. During the 2 years he spent at TWR he has worked on projects like Holden Group A, Mazda, Volvo, Lotus , Jaguar XJR15 and Jaguar XJ40 Sport. On completion of the XJ40 Sport project he was offered a position in Jaguar Design Team where he spent next 30 years working on Jaguar models. First as a designer and for the last 25 years as a design manager. During that time he was responsible for creating both interiors and exteriors of Jaguar cars ( XK8, XJ8, X-Type, S-Type, XF and XK). In the last few years of his career with JLR he has managed and extensively participated in design activities of projects like XF Sportbrake, XF-Facelift , Project-7 and F-type Coupe. The latter one was awarded title of the “most beautiful Sports Car” by the readers of Auto Motor und Sport Magazine . In April 2019 he retired from the industry in order to progress his interests in education as well as development of future mobility forms . In 2017 he was awarded title “Man of The Year” by Auto Swiat magazine.       

25 lat w biznesie. Współtwórca i dyrektor kreatywny bna/ (brand new attitude). Zajmuje się brandingiem, brand designem, brand consultingiem, designem, tworzeniem corporate identity i brand identity. Prowadzi prezentacje, debaty, wykłady, warsztaty i szkolenia z zakresu brandingu, współczesnych zjawisk kulturowych w kontekście brandingu, brand designu, identyfikacji wizualnej, wizerunku i tożsamości firm (m.in. ASP Kraków, Davos World Communication Forum).

Autor publikacji w mediach branżowych (Media i Marketing, Nowy Marketing, Marketer+, Harvard Business Review). Nominowany do nagrody Człowieka Roku 2002 przez redakcję miesięcznika „Impact” za stworzenie logo Polski (latawiec). Współtwórca wielu projektów nagradzanych w Europie (Epica, EDA), na świecie (USA: Creativity, Rebrand100, UK: Transform Awards) oraz w Polsce (Złote Orły, KTR, Effie).

Członek jury konkursów branżowych: Złote Orły, Effie, Polski Konkurs Reklamy KTR, ADCE Art Directors Club of Europe (Barcelona). Członek-założyciel PKB- Polskiego Klubu Brandingu przy SAR (Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej).

Jedyny designer wymieniony w „Who is who” Poland. Autor brandingu największych polskich i kilku zagranicznych marek, takich jak: mBank, Polbank EFG, Kaspi Bank (Kazachstan), Eurokredit (Ukraina), Bank BPH GE Capital Group, Getin Bank, Telekomunikacja Polska, Empik, Tyskie, Lech, nHDTV, Żywiec, Warka, Totalizator Sportowy, Ekstraklasa, CULTURE.pl, NC+, Szczecin City, Warszawa Capital City, Żabka Convenience Store Net, WP – Wirtualna Polska, O2, Onet – Grupa Onet.

25 years in the business. Co-founder and Creative Director of BNA (Brand New Attitude). He dealt with branding, brand consulting, brand design, design, developing corporate identity and brand identity for more than a two decades. He conducts trainings in visual identity, and corporate image and identity. Conducts presentations, debates, lectures, workshops and training for branding, contemporary cultural phenomena in the context of branding, brand design, corporate identity, image and identity of businesses (ASP Kraków, Davos World Communication Forum).

Author of multiple trade media publications (Media I Marketing, Nowy Marketing, Marketer+, Harvard Business Review). Nominated to the Man of the Year 2002 award by the editors of the „Impact” magazine for making a logo of Poland. Co-author of numerous award-winning projects in Europe (Epica, EDA), globally (USA: Creativity, Rebrand100, UK: Transform Awards) and in Poland (Złote Orły, KTR, Effie).

Juror of such trade competitions as Złote Orły, Effie, Polski Konkurs Reklamy KTR, ADC’E Art Directors Club of Europe (Barcelona). Founder and member of the Polish Branding Club at the Marketing Communication Association (SAR).
The only designer mentioned in “Who is who” Poland. Author of the branding of some largest Polish and a number of global brands: mBank, Polbank EFG, Kaspi Bank (Kazakhstan), Eurokredit (Ukraine), Bank BPH GE Capital Group, Getin Bank, Telekomunikacja Polska, Empik, Tyskie, Lech, nHDTV, Żywiec, Warka, Totalizator Sportowy, Ekstraklasa, CULTURE.pl, NC+, Szczecin City, Warsaw Capital City, Żabka convenience store net, WP – Wirtualna Polska, O2, Onet – Grupa Onet.

DZIĘKUJEMY ZA ZAUFANIE