Zbigniew Zamachowski

Aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek, jeden z najpopularniejszych aktorów swojego pokolenia.

Lubiany przez publiczność i uznawany przez krytykę kompozytor. Ma na swoim koncie wiele ról zarówno w filmie, jak i w teatrze. Aktor bardzo wszechstronny, sprawdzający się w każdym repertuarze.
Urodził się w Brzezinach koło Łodzi 17 lipca 1961 roku. Jest honorowym mieszkańcem Brzezin. Ma swoją gwiazdę przed Szkołą Podstawową nr 2 w Brzezinach, oraz w Alei Gwiazd, na ulicy Piotrowskiej w Łodzi.
Mówi, iż pochodzi z ładnego miasteczka na drodze z Warszawy do Łodzi. Już w dzieciństwie tworzył różne melodie wykorzystując do grania wszystko, co miał pod ręką. W szkole podstawowej zaczął pisać piosenki. Podczas nauki w szkole średniej jeździł na lokalne i ogólnopolskie festiwale, gdzie nagradzano jego autorskie teksty i kompozycje.
Jest absolwentem liceum ekonomicznego i szkoły muzycznej, w 1985 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFiT w Łodzi. W filmie występował jednak już wcześniej.

Od początku związany był z estradą – w czasie studiów występował z poznańskim kabaretem TEY. W 1980 roku swoją autorską piosenką zdobył II nagrodę na festiwalu w Opolu, wielokrotnie brał udział w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wykonywał piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, piosenki Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Grzegorza Turnaua, a także swoje własne kompozycje do tekstów autorskich. W 1989 roku zagrał w muzycznym przedstawieniu Magdy Umer i Jeremiego Przybory „Zimy żal”, zaś w 1993 roku występował w Teatrze Rampa z popularnym spektaklem muzycznym „Big Zbig Show”.

Na wielkim ekranie zadebiutował w 1981 r. w "Wielkiej majówce" Krzysztofa Rogulskiego, gdzie wystąpił jako amator we wspaniałej roli Ryśka. Po tym filmie Zbigniew Zamachowski zdecydował, że będzie zdawał do szkoły filmowej.
Grał między innymi w filmach Kazimierza Kutza ("Pułkownik Kwiatkowski", "Zawrócony", "Sława i chwała"),Krzysztofa Kieślowskiego ("Dekalog 10", "Trzy kolory: Biały") oraz Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hassa, Jacka Bromskiego, Macieja Wojtyszki, Filipa Bajona i Wojciecha Marczewskiego.
Jest laureatem licznych nagród, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Aktor obecnie pracuje w Teatrze Narodowym oraz znajduje czas na działalność pedagogiczną – jest wykładowcą piosenki aktorskiej w warszawskiej Akademii Teatralnej. Od kwietnia 2008 roku jest Członkiem Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.
W życiu prywatnym, w wolnym czasie grywa w piłkę nożną, tenisa lub golfa.

Satyryk, poeta, kompozytor, gitarzysta i piosenkarz.

Od 1976 roku współtworzył kabaret Gwuść z którym zdobywał nagrody. W 1976 roku zadebiutował w I Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim w autorskim programie kabaretowym „Dookoła Wojtek”, za który otrzymał II nagrodę. W roku 1978 przeniósł się do Warszawy, gdzie do 1981 występował w kabarecie „Na Pięterku”Związku Polskich Autorów i Kompozytorów. W latach 1979-84 był kierownikiem literackim Teatru na Targówku, w którym zrealizował własny spektakl satyryczny „Dziury na drodze” oraz musical dla dzieci „Dzieci taty Zeusa”. W latach 1983 – 86 prowadził wraz z Januszem Gajosem kabaret „Hotel Nitz”. Od roku 1986 do 1990 współpracował z kabaretem Pod Egidą.

Realizował autorskie recitale i programy telewizyjne takie jak: „Na tronie”„U pana Krzysia”, „Rozmowy ze zgryzem”. Od 2005 roku jest stałym gościem na antenie programu „Szkło kontaktowe” nadawanego w TVN24. Jest autorem sztuk teatralnych „Cycek”„Bunkier”, zbioru satyrycznego „Między Worłujem a Przyszłozbożem” i wielu książek, licznych piosenek oraz felietonów .

Jest laureatem licznych nagród, takich jak; Złote Rogi Kozicy i nagrody MKiS w Ogólnopolskim Turnieju Kabaretowym w Zakopanem w 1977, Złotej Szpilki na II Biesiadzie Humoru i Satyry w 1977 za program „Mity i nity, czyli nasza Monachomachia”, III nagrody na III Biesiadzie Humoru i Satyry w 1978, Srebrnych Rogów Kozicy w Ogólnopolskim Turnieju Kabaretowym w Zakopanem w 1978, Grand Prix oraz nagrody dziennikarzy na przeglądzie kabaretowym OSET w Rzeszowie w roku 1986, III nagrody za farsę „Cycek” na Międzynarodowym Konkursie na sztukę teatralną w Jugosławii w 1986, nagrody MKiS na KFPP Opole 91, Złotego Mikrofonu w 1991, nagrody miesięcznika „Szpilki” za „Listy do Pana Hrabiego” w 1991 roku, Złotego Kamertonu w 1992, Prometeusza w 1997.

Stały gość i prowadzący program satyryczny: „Szkło kontaktowe” w TVN24.

Satyryk, humorysta, poeta, pieśniarz, autor tekstów min. dla Grzegorza Turnaua, Anny Marii Jopek, Edyty Geppert, aktor. Mistrz Mowy Polskiej, Ambasador Polszczyzny 2016.

Coraz dojrzalsza, a przez to piękniejsza, bardziej świadoma siebie. Energetyczna i zmysłowa. Czerpie z życia garściami i realizuje swoje marzenia.

– Kiedy byłam jeszcze bardzo małą dziewczynką, marzyłam o tym, żeby zostać artystką i te marzenia zwyczajnie mi się spełniły. Radość z faktu, że tak się stało, daje mi do dzisiaj poczucie ogromnego spełnienia. To, co dostałam, co sobie wypracowałam oraz to, gdzie dzisiaj jestem, jest dla mnie ciągle wielką radością i takim dziecięcym zdziwieniem, że mi się wszystko udaje. – opowiada artystka.

Olga Bończyk urodziła się we Wrocławiu. Na tamtejszej Akademii Muzycznej ukończyła wydział wokalno-aktorski. Swoją karierę rozpoczynała w zespole Spirituals Singers Band, który w tamtych latach był jednym z najbardziej liczących się zespołów gospelowych w Polsce:)

Jednak to w Warszawie artystka zbudowała swoją pozycje i markę artystyczną. Publiczność telewizyjna pamięta ją z bardzo intrygującej roli doktor Edyty granej w serialu „Na dobre i na złe”, a także z programu kulinarnego „SmaczneGO!”.

Artystka obecnie występuje w wielu spektaklach wystawianych na deskach teatralnych (m.in. „Pozory mylą”, „Za rok o tej samej porze”, „Zdobyć Utrzymać Porzucić”, „Rozstania i Powroty”, „Pomalu, a jeszcze raz!” i „Cudowna Terapia”). W przygotowaniu są kolejne spektakle z udziałem artystki.

Obecnie Olga Bończyk dołączyła do zespołu aktorskiego w serialu „Barwy Szczęścia”, gdzie wciela się w postać uwodzicielskiej pani prawnik – Sylwię.

Od wielu lat w towarzystwie najlepszych polskich muzyków jazzowych koncertuje z recitalami, które cieszą się wielkim uznaniem słuchaczy.

Aktorka, absolwentka krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.  Gra w teatrze, filmie, telewizji. Występuje w programach rozrywkowych i kabaretowych. Znakomicie śpiewa. Ma też doświadczenie w dziennikarstwie radiowym. Jest dwukrotną laureatką Telekamer w kategorii „Aktorka”.

Popularność i sympatię widzów, zdobyła grając w znanym  serialu "Barwy Szczęścia" i jako kapitanka jednej z dwóch drużyn programu „Kocham Cię Polsko” w TVP 2. Była również ekspertką w jednej z edycji „Bitwy na głosy”. Brała udział w 13 edycji ”Tańca z Gwiazdami”, w którym dotarła do ćwierćfinału oraz w „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.  Grała w popularnych serialach. Oprócz wspomnianych „Barw szczęścia” także w „Przyjaciółkach” i „O mnie się nie martw”. W kinie oglądaliśmy ją m .in. w „Ostatnim Klezmerze”, „Placu Zbawiciela”, „Moim Nikiforze”, „Dniu świra” , „Och, Karol 2” oraz dwóch częściach „Listów do M”.

W teatrze debiutowała w 2000r. na deskach Teatru Ludowego w Krakowie w sztuce „Błysk rekina". Grała i gra nadal na kilku warszawskich scenach , m.in. w Romie, Kwadracie, Komedii czy Capitolu . W 2012r. zadebiutowała jako producentka teatralna. Na deskach małej sceny w Teatrze Roma wystawiła spektakl „Berlin. 4.00 rano”, dwa lata później na tej samej scenie pokazała swoją kolejną produkcję ”Sofia de Magico”. Ta produkcja zachwyciła polskich krytyków teatralnych a sam spektakl został wytypowany jako najlepszy spektakl muzyczny ówczesnego sezonu. Obecnie przygotowuje produkcję trzeciego spektaklu, który również zostanie wystawiony na deskach warszawskiej Romy. Roboczy tytuł tego przedstawienia to „Nowy Jork. Czasy jazzu i prohibicji”.

Jej pasją jest też śpiewanie, którego uczyła się pod okiem Sławy Przybylskiej. Z kolei Leopold Kozłowski zaraził ją miłością do jidysz i piosenek żydowskich. Na jego zaproszenie nagrała piosenki na płytę "Leopold Kozłowski i przyjaciele", która uzyskała status Złotej.  Wydała też  płytę z piosenkami ze spektaklu „Sofia de Magico”.

Katarzyna Zielińska udziela się w wielu akcjach charytatywnych, za co była nominowana do nagrody Gwiazdy Dobroczynności. Na stałe związana jest z  Fundacją Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka zajmującą się dziećmi autystycznymi.  

Jest fanką Audrey Hepburn i serialu “Simpsonowie”.  Kocha podróże i kuchnię tajską. Miłośniczka aktywnego spędzania czasu wolnego a także Instagrama, który uważa za najlepsza formą komunikowania się z fanami.

Niezwykle utalentowana artystka. Z równie wielkim powodzeniem występuje na teatralnej jak i muzycznej scenie. Ma charyzmatyczny soulowy głos i oryginalną urodę. Niesamowita, urocza aktorka – piosenkarka, prezenterka. Znana jako Eliza z „Rodziny Zastępczej”, Liliana z „Barw Szczęścia”, oraz ról w serialach „Niania”, „Teraz Albo Nigdy”, „Daleko Od Noszy”, „Ranczo”, oraz „Na Krawędzi”.
Aleksandra wzięła udział także w kilku programach rozrywkowych: „Jak Oni Śpiewają”, „Mów Mi Mistrzu”, Zwycięstwem w pięknym stylu zakończyła show „Gwiazdy Tańczą Na Lodzie” (TVP). Podobnie było w przypadku programu „Viva Królowie Densfloru” (MTV). W maju 2016 roku artystka zwyciężyła w 5 edycji programu "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", z której wygraną 110 tysięcy złotych przekazała Fundacji "Dom w Łodzi".
Aktorstwo, to nie jedyne zajęcie Aleksandry. Jest doświadczonym konferansjerem. Prowadziła wiele wydarzeń kulturalnych, modowych, tanecznych, okolicznościowych, sportowych, licytacji. Była gospodarzem programów telewizyjnych „Operacja Stylówa” (MTV) oraz „Ekipa Na Swoim” (Polsat). W maju 2016 Aleksandra Szwed prowadziła jeden z koncertów POLSAT Superhit Festiwal w Sopocie, oraz Sylwestrową Moc Przebojów z Maciejem Rockiem. Od listopada 2016 do marca 2017 prowadziła poranny program #dzieńdobryWP w nowej telewizji portalu Wirtualna Polska.
Koncertuje z zespołem The CzadMakers. Koncerty grają trzech klimatach: „Gotowi Na Miłość” (opo-rock), „Lady is Jazz” (jazz-swing) i „Dwanaście Życzeń”  (piosenki zimowe i kolędy w nietypowych aranżacjach).
Na deskach teatru oglądaliśmy ją w spektaklu „Antoin” (rola Josephine Baker), „Dwie Połówki Pomarańczy” (Alex, Teatr Capitol), Siostrunie (Ale Teatr), „Przepraszam, Co Pan Tu Robi?” (Agencja Diabeł), oraz „Alibi od zaraz” (premiera październik 2017, Teatr Capitol).
W roku 2017 wzięła udział w evencie „Na Linii Strzału”. W tym, przeznaczonym dla biznesu wydarzeniu szkoleniowo-teatralnym, jest drugim reżyserem, aktorką, oraz prowadzi warsztaty teatralne dla uczestników.   
Aleksandra, to kobieta o wielu talentach, która bez najmniejszych trudności wciela się w różnorodne role. Z radością wita i kreuje nowe przestrzenie artystyczne.

 

Polski aktor teatralny, musicalowy, i filmowy, prezenter telewizyjny, piosenkarz.
Występował w teatrach warszawskich: Rampa na Targówku, Studio Buffo, gdzie śpiewał w produkcjach Janusza Józefowicza, m.in. programie składanym Do grającej szafy grosik wrzuć i musicalu Metro.(Jan, Filip), Scena Prezentacje, Teatrz Muzycznym „Roma”, Syrena, Na Woli,  Komedia Współczesnym we Wrocławiu.

Szersza widownia zauważyła go w roli kinowej w filmie Władysława Pasikowskiego „Kroll”. W latach 1996–1999 prowadził na antenie telewizji Polsat interaktywny teleturniej Trzy Kwadraty. W 2006 wystąpił w trzeciej edycji programu Jak oni śpiewają, w którym zajął 7. miejsce. W 2011 był uczestnikiem trzynastej edycji Tańca z gwiazdami. Wiosną 2016 wziął udział w piątej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo, gdzie zajął 2. miejsce.

Jesienią 2018 był jednym z jurorów nowego talent-show telewizji Polsat „Śpiewajmy razem. All Together Now”.

Polska aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa, wykonawczyni piosenki aktorskiej.

W 1982 ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.
Na scenie zadebiutowała w Niebie zawiedzionych Bertolta Brechta w reż. Leny Szurmiej, na deskach Teatru Ateneum. Występowała w teatrach warszawskich: Komedia, Za Dalek, Nowym, Rampa, Dramatycznym, Syrena.

Szerokiej publiczności dała się poznać jako członek grupy „Tercet czyli Kwartet”, którą tworzy z wraz z Robertem Rozmusem, Piotrem Gąsowskim i Wojtkiem Kaletą. Telewidzom może być znana jako siostra Eugenia Basen z serialu Daleko od noszy. Inną charakterystyczną rolą aktorki jest postać gosposi Jadzi w serialu Rodzina zastępcza.

W 2005 była uczestniczką programu Taniec z gwiazdami. Jest jedną z bohaterek książki Odnaleźć dobro Marzanny Graff, w której w formie pamiętników opowiada o swoim spotkaniu z dobrem.

DZIĘKUJEMY ZA ZAUFANIE