Mówcy / Eksperci
Joanna Murzyn
Język wystąpień:
Inicjatorka Instytutu Ekologii Cyfrowej, społecznie zaangażowanego przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w edukacji, cyfrowo ekologicznych audytach, pomiarach i optymalizacji produktów cyfrowych pod kątem redukcji ich emisyjności oraz doradztwie w obszarach zrównoważonej i etycznej digitalizacji.
Propagandystka zdecentralizowanych rozwiązań opartych na protokołach peer2peer, które niosą ze sobą obietnicę powrotu do pierwotnych idei Internetu, w której każda osoba podłączona do Sieci jest sobie równa i nienarażona na wyzysk i inwigilację przez centralne jednostki kontroli.
Filozofka z wykształcenia, doświadczenie zawodowe zdobywała przy realizacji projektów i doradztwie biznesowym w obszarach innowacji technologicznych i zrównoważonego rozwoju między innymi dla UNESCO, Deloitte, Saatchi&Saatchi, PARP, Tate Exchange, IKEA, DuPont, El Pais, African Leadership Academy. Umiejętności praktyczne w pracy z technologiami, od strony kodu i hardware’u, opanowała dzięki realizacji projektów we współudziale ze społecznościami makerskimi i hakerskimi.
Dzięki podróżom badawczym podczas, których przyglądała się z bliska procedurom i praktykom zarządzania wysypiskami elektronicznych opadów w Indiach, czy w trakcie przeprowadzania wywiadów z pracownikami kopalni kobaltu w Kongo, zrozumiała jak ogromny wpływ na degradację środowiska naturalnego i obniżenie poziomu dobrobytu wielu osób na świecie ma niepohamowany rozwój technologii, której prawdziwa twarz jest skrzętnie ukrywana przed nami pod przykrywką błyszczących ikon i płynnych interakcji. Dlatego też jej życiową misją stała się edukacja oraz dostarczanie narzędzi, które znacząco podniosą świadomość osób poruszających się w przestrzeni cyfrowej.
TYTUŁY WYSTĄPIEŃ
Cyfrowa Ekologia / Zrównoważona cyfryzacja
Zaledwie 25 lat temu cały Internet, zbudowany był z sieci połączonych ze sobą 1 000 maszyn. Szacuje się, że liczba ta podbiła aktualnie do niewyobrażalnych 22 miliardów, co doprowadziło nas prostą i niezwykle szybką ścieżką, do wytworzenia nowego środowiska: technicznego, które staje się integralnym elementem sfery naturalnej i społecznej. Mamy rok 2022, dostęp do łączności internetowej ustanowiony jest podstawowym prawem człowieka, a wciąż niewiele z nas wie i rozumie co składa się na jego infrastrukturę i jak duży wpływ na środowisko naturalne ma jej nieustający rozwój.
Podczas prezentacji poruszone zostaną wątki związane z cyfrową ekologią oraz przedstawiony zostanie przegląd najnowszych innowacji odpowiadających na związane z nią wyzwania.
- biodegradowalna i organiczna elektronika
- biomining, czyli wykorzystaniu bakterii w procesie przetwarzania sprzętu elektronicznego
- praktyki zielonych centrów danych
- modularna elektronika
- zielony blockchain
- przyszłość pod znakiem wodoru
+ możliwość przeprowadzenia warsztatu z obliczania cyfrowego śladu środowiskowego
Designing The Future
Designing The Future to seria wykładów, która analizuje holistycznie, przez pryzmat historyczny, ekonomiczny, społeczny i technologiczny wybrane obszary naszego codziennego życia.
Dzięki szerokiemu spojrzeniu, zyskujemy zdolność krytycznego spojrzenia na obrany kierunek, co pozwala poddać pod wątpliwość czy obrana forma jest tą, w której chcemy funkcjonować.
Na życzenie klienta, analizie poddana może zostać wybrana branża bądź też zjawisko społeczne.
Designing The Future: przemysł muzyczny
Dziś praktycznie każdy twórca muzyczny uzależniony jest od platform streamingowych, a jego popularność określana jest przez ilość obserwujących na popularnych platformach społecznościowych. Jak przez lata zmieniał się rynek muzyczny? Czy płyty vinylowe skazane są na odejście do lamusa, a przyszłość muzyki stoi pod znakiem enigmatycznych NFT?
+ możliwość przeprowadzenia warsztatu tematycznego „instrument muzyczny przyszłości”
Designing The Future: sex toys industry
Zwiększone tempo pracy, do której doprowadziło rozpowszechnienie się maszyn parowych podczas II Rewolucji Przemysłowej doprowadziły kobiety do histeri, którą rozładować były w stanie jedynie przenośne maszyny masujące. Tak właśnie ukształtował się początek rynku zabawek seksualnych, który w dniu dzisiejszym w związku z pandemią, rozwojem metaversum oraz startupów w dziedzinie sextech, każdego roku odnotowuje wzrost na poziomie kilku do kilkunastu procent.
Czy technologia w obecnej formie na łączy? A może rozdziela?
+ możliwość przepowadzenia warsztatu tematycznego „zabawki seksualne przyszłości”
Designing The Future: śmierć
Na dzień dzisiejszy, na świecie jest nas ponad 7 miliardów, a każde życie niesie ze sobą śmierć. Człowiek od zawsze marzył o złamaniu naturalnego prawa i osiągnięciu nieśmiertelności, każdego dnia staramy się więc urzeczywistnić te wizje. Dzięki rozwojowi medycyny jesteśmy w stanie drukować w 3D poszczególne elementy organów, a amputowaną kończynę zastąpić bioniczną protezą. Projekty takie jak Avatar 2045 rozbujają wyobraźnię i podnoszą dyskusje na temat przeniesienia jaźni do świata cyfrowego. Gdzie leży granica? Czy jest możliwe, że nasze wnuki będą porozumiewać się ze sobą wyłącznie za pomocą myśli?