Marek Kowalczyk

Przedsiębiorca, konsultant, wydawca, wykładowca akademicki, ekspert w zakresie zarządzania projektami na czas ekspert w zarządzaniu projektami na czas metodą łańcucha krytycznego. Pomógł zrealizować w terminie największy projekt IPO w Europie w 2009 roku, warty $2 mld. Kurator TEDxWSB. Kierownik merytoryczny Modułowego Programu Zarządzania Projektami w Ernst & Young Academy of Business oraz Podyplomowych Studiów Zarządzania Projektami na Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Wykładowca kilku programów MBA oraz zarządzania projektami m.in. na Politechnice Warszawskiej. 

Studiował w Tokyo International College i State University of New York at Buffalo, absolwent KUL (metodologia nauki i logika). Był tłumaczem literatury biznesowej i naukowej. Jako wewnętrzny konsultant w PTK Centertel, zajmował się opracowaniem i wdrożeniem systemu zarządzania HR opartego o koncepcję procesową (I. miejsce w konkursie "Lider Zarządzania 2000”). Jako manager w Cap Gemini Ernst & Young zajmował się wdrażaniem wewnętrznego systemu zarządzania projektami. Certyfikowany członek Theory of Constraints International Certification Organization. 
Wbrew sceptykom i cynikom stosuje w praktyce i propaguje skuteczne, sprawdzone, zdroworozsądkowe metody zarządzania wg teorii ograniczeń (theory of constraints) Goldratta, w tym metodę łańcucha krytycznego (critical chain), co udało mu się w firmach, takich jak m.in.: Polska Grupa Energetyczna PGE (projekt przygotowania PGE SA do wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych (projekt w który zaangażowane było ok. 2000 osób zakończono w niemożliwym czasie 7 miesięcy), ITI Group, Żabka Polska, Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris i inne. 

Przedstawić jego osobę można przez połączenie pewnych dwóch znanych sentencji w jedną:

                                                      „ … życie jest drogą, a planowanie jest wszystkim … ”            

Adam pracując na rynku międzynarodowym od dwudziestu lat, zajmuje się promowaniem i doskonaleniem metod planowania. Jego portfolio obejmuje ponad sto przedsiębiorstw – zarówno globalne korporacje, jak i małe lokalne firmy. Spektrum prac rozciąga się od projektów ICT/ERP po tematy czysto reorganizacyjne i nowe technologie.

Ukończył najlepsze programy biznesowe w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Jest podobno pierwszym Polakiem z tytułem DBA (Doctorate of Business Administration). Doskonały, jak o nim mówią “aktywator planowania”. Od lat przynależy do PMI® Southern Germany Chapter.

Metodyki PM są można powiedzieć zbiorami różnych narzędzi, którym w pewnym stopniu brakuje odniesień do specyfiki biznesu, czyli potocznie mówiąc – praktyki. Ujawnieniem wspomnianej słabości może być pytanie – w jakich sytuacjach dane narzędzie PM stosować, a w jakich nie. Takie dosyć standardowe pytanie typu go/no-go – w powszechnie znanych metodykach pozostanie najczęściej bez odpowiedzi.

Przez siedem lat w U.K. Adam rozwinął i globalnie akredytował (R.E.P.), holistyczną metodę kontekstowego podejścia do tematów Project Management. Jest to filozofia, która dosłownie spaja na poziomie narzędziowym różne powszechnie znane metodyki i jest dalszym rozwinięciem myśli tzw. critical-schools (np. Peter W.G. Morris – UCL). Praktyka pracy dowodzi, iż podejście kontekstowe od razu przetwarza specyfikę danego projektu, biznesu na set zmiennych uruchamiających, moderujących, lub wręcz blokujących dane narzędzia Project Management. Metodyka można powiedzieć tworzy się od razu „szyta na miarę”. Adam niezmienne „zaraża” tym podejściem kolejne firmy, a reakcja jest zawsze podobna:

przecież to było oczywiste, nie myśleć przez brandy metodyk, a raczej przez uruchamiane specyfiką pracy zbiory narzędzi Project Management

Warto dodać, że też przy okazji mieć lepiej domykane terminy, budżety – no, ale to już przecież takie „milionowe drobnostki” …

W czasie wolnym – żeglarz, nurek scuba i swobodny, członek niemieckiego DMFV i designer UAV.

DZIĘKUJEMY ZA ZAUFANIE